Policie rozprášila skupinu, prý pašovala nosorožčí rohy z JAR

Policisté zadrželi mezinárodní gang, který z JAR nelegálně dovážel rohy přísně chráněného nosorožce tuponosého. Celníci zajistili spolu s Českou inspekcí životního prostředí celkem 24 nelegálně získaných trofejí za 100 milionů korun. Novináře o tom dnes informoval Aleš Hrubý z celní správy. Podle něho jde o největší "úlovek" v historii samostatné České republiky. Obviněno je celkem 16 lidí, 15 z nich je ve vazbě. Všem hrozí za neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy až osmileté vězení.

Podle Hrubého se celní správa o skupinu zajímala od roku 2011. "V průběhu trestního prověřování bylo zjištěno, že dovozy organizuje mezinárodní skupina pachatelů, která získala na základě nepravdivých údajů vývozní povolení CITES v JAR pro dovoz nosorožčích rohů do EU," uvedl Hrubý. Do ČR a dalších států byly rohy dováženy jako trofeje, následně prý byly distribuovány do Asie, kde jsou velmi cenným obchodním artiklem na černém trhu. Užívají se totiž pro tradiční asijskou medicínu.

Hlavní organizátoři podle policie zajišťovali lovecké výpravy, účelově si najímali lovce z Čech a zařizovali potřebná povolení v Jihoafrické republice. "Systém spočíval v tom, že každému lovci byl na tamní farmě umožněn odstřel jednoho kusu nosorožce. Takový úlovek je totiž v JAR trofejí pro lovce, který si jej následně může vyvézt jako osobní majetek pro nekomerční účely," dodal Hrubý. Trofeje byly následně po příjezdu ihned odevzdávány právě organizátorům, kteří náklady spojené s cestou financovali.

 
"V tomto konkrétním případě jsme podávali podnět z důvodu podezření, že nebyly naplněny podmínky pro osobní dovoz trofejí pro nekomerční účely," vysvětlila Jana Zachařová z inspekce, proč se policie o skupinu začala zajímat. Nosorožec tuponosý je přitom podle ní přímo ohrožen vyhynutím.
 
Policie se k národnostem členů skupiny nechtěla vyjadřovat, mezi zadrženými jsou však prý i samotní organizátoři trestné činnosti.
 
"Především je třeba zdůraznit, jak obrovský husarský kousek se povedl České republice tím, že zajistila tak obrovské množství rohoviny," prohlásil šéf zoo ve Dvoře Králové Přemysl Rabas. Podle něho v posledních letech v Africe výrazně narůstá počet případů pytláctví a ČR zásahem dala najevo, že pašeráctví a pytláctví postihuje.
 
Rohy nosorožců jsou velmi žádané zejména v Číně a ve Vietnamu, kde si zákazníci myslí, že mají léčivé účinky. Tradiční čínská medicína uvádí, že pomáhají téměř na vše, počínaje tyfem, přes horečku, artritidu až po vyhánění zlých duchů. Nosorožci se proto často stávají terčem pytláků.
 
Autor: ČTK