Stáže ve firmách absolvovalo 4900 lidí, dvě pětiny mají práci

Na stáž do firem, na kterou přispívá Evropská unie a stát, nastoupilo dosud téměř 6200 nezaměstnaných, absolventů či rodičů na rodičovské dovolené. Praxi dokončilo zatím zhruba 4900 lidí. Dvě pětiny z nich získaly v podnicích pak i práci, či s nimi dál spolupracují. Novinářům to dnes řekla pověřená ředitelka Fondu dalšího vzdělávání (FDV) Lenka Kaucká. FDV spadá pod ministerstvo práce. 

"Dvaceti procentům stážistů bylo po skončení stáže nabídnuto ve firmě zaměstnání, 20 procentům lidí externí spolupráce," upřesnila manažerka projektu Stáže ve firmách Kateřina Šímová. Podle ní podniky nejvíc oceňují to, že si mohou vyškolit budoucího zaměstnance a mohou si vyzkoušet své vlastní vzdělávání, stážisté zas získají zkušenosti, znalosti i sebevědomí. Mladí mají navíc praxi, kterou mnozí zaměstnavatelé vyžadují. 
    
Projekt s názvem Stáže ve firmách začal v červnu 2012 a potrvá do letošního října. Organizuje ho právě FDV. Evropský sociálního fond z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost na něj dává 680 milionů korun, zbývajících 120 milionů poskytuje stát. Stážista může nastoupit na praxi na půl roku, poté získá certifikát o dalším vzdělávání. Nemá nárok na mzdu. O podporu či jiné příspěvky od státu ale nepřijde. Dostává také stravné a případně i cestovné a ubytování. Podnikům a institucím se hradí náklady. 
    
Víc než čtvrtina uskutečněných stáží se zaměřovala na management, pětina pak na ekonomiku, administrativu či personalistiku. Desetina se odehrála ve stavebnictví, desetina ve strojírenství, devět procent v oboru informačních technologií. Každá pětadvacátá stáž byla v pohostinství či v cestovním ruchu. 
    
Podle Kaucké si nezaměstnaní, absolventi, rodiče po rodičovské, postižení či lidé po padesátce mohou díky projektu zvýšit své šance na uplatnění. Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) dnes novinářům řekla, že fond díky svým programům a projektům může zacílit i na lidi, na něž "úřad práce nedosáhne". Zaměří se teď třeba na studenty posledních ročníků středních či vysokých škol, aby předcházel jejich případné pozdější nezaměstnanosti. Absolventi totiž tvoří velkou skupinu lidí bez práce. 
    
Další část projektu Stáže ve firmách by měla pokračovat od letošního července do pololetí příštího roku. Rozpočet na ni je 161,5 milionu korun. Zapojit se může 1400 lidí. Žádost o peníze z EU se zatím vyřizuje. Od loňského září do letošního srpna plyne také 71 milionů na praxe pro studenty posledních ročníků, podporu může získat celkem 941 osob. Vstup na trh práce se pak snaží usnadnit projekt, který odstartoval letos v únoru a potrvá do srpna 2015. Počítá se s částkou 187 milionů pro 2200 uchazečů. 
    
Od září 2012 se do projektu Stáže ve firmách registrovalo celkem víc než 35.600 zájemců a 9700 podniků firem a institucí. Podle FDV téměř třetině uchazečů o stáž bylo mezi 20 a 24 lety, dalším 30 procentům pak mezi 25 a 29 lety. Lidé od 25 do 29 let také tvoří 30 procent stážistů, mladší pak 17 procent a třicátníci třetinu. Sedmi procentům osob na stáži bylo přes 50 let. Zhruba 36 procent stážistů má odborné středoškolské vzdělání, čtvrtina pak magisterské a vyšší, desetina bakalářské. Třicet procent tvoří absolventi škol. Zbytek představují dlouhodobě nezaměstnaní, zájemci o další vzdělávání či lidé, kteří se po pauze vracejí do práce. 
 
zdroj: ČTK