Aktivista Popelka u soudu odmítl vinu z útoku na policistu

Mluvčí iniciativy Holešovská výzva Slávek Popelka dnes u soudu odmítl obžalobu, která mu klade za vinu, že při dubnové demonstraci u Úřadu vlády záměrně dvakrát najel vozem do zasahujícího policisty. Aktivista tvrdí, že se s autem rozjel, aby uposlechl policejní výzvy k opuštění prostranství. Poškozený policista však vypověděl, že ho Popelka jednoznačně viděl stát přímo před vozem. Za násilí proti úřední osobě muži hrozí až šest let vězení. 

Holešovská výzva dlouhodobě požadovala odstoupení vlády Petra Nečase (ODS). Jednu z demonstrací uspořádala i 10. dubna přímo před pražskou Strakovou akademií v době, kdy v budově začínala schůze ministrů. Popelka tam svým vozem se zvukovou aparaturou, z níž přehrával státní hymnu a svatováclavský chorál, zastavil dopravu. 
     
"Byl jsem rozhodnutý dopravu na chvíli zablokovat, nechat si všechno líbit nejde. Dopravní blokáda byla posledním prostředkem, jak dát veřejnosti najevo, co se děje," uvedl dnes u Obvodního soudu pro Prahu 1, který začal projednávat jeho případ. 
    
Poté, co policisté Popelku vykázali, odjel, následně se ale vrátil, ve voze se uzamkl a odmítl jej opustit. S policisty nekomunikoval a podle obžaloby se nakonec proti jednomu z nich schválně rozjel. To ovšem popírá. "Zapnul jsem blinkr a zařadil rychlost. Tím jsem dával najevo, že chci odjet. Nebylo to žádné najíždění, jel jsem rychlostí zhruba pěti kilometrů v hodině," prohlásil. 
    
Podle něj policisté při řádně ohlášené protivládní demonstraci sami použili nepřiměřené násilí. Už předem avizoval, že pokud se situace u českých soudů vyvine v jeho neprospěch, obrátí se na Evropský soud pro lidská práva. 
 
zdroj: ČTK