Banky, ČNB, burza a ČTK čelily útoku hackerů

Internetové stránky některých tuzemských komerčních bank, Česká národní banky i pražské burzy dnes čelily útoku hackerů. Šlo o tzv. DDoS útoky, kterým čelily v minulých dnech i tuzemské zpravodajské servery. V provozu nebyly ani stránky energetické burzy a centrálního depozitáře. Účty a data klientů nebyly a nejsou podle bank v ohrožení. Odpoledne hackeři zaútočili i na internetové připojení, které využívá ČTK. 

"V žádném případě nedošlo k úniku žádných klientských dat. Nebyl zaznamenán žádný průnik do interních systémů banky. Funkční bylo jak telefonní bankovnictví, tak i bankomaty a celá pobočková síť," uvedla například mluvčí Komerční banky Monika Klucová. "Příčinou výpadku byl vnější útok, který se netýkal jen České spořitelny. Vnitřní systémy banky nebyly narušeny, data klientů a jejich vklady nebyly ohroženy, bankomaty fungovaly," uvedl Marek Pšeničný z České spořitelny. Obdobně se vyjádřili zástupci ČSOB a Raiffeisenbank.     

Podle vyjádření ČNB na Twitteru vnitřní systémy banky běží normálně a instituce pracuje standardně. "Útok DDoS byl směřován na vnější webový server ČNB," uvedla centrální banka. Centrální banka zároveň uvedla, že situaci v bankovním sektoru v souvislosti s napadením webových stránek českých bank monitoruje a je s bankami v kontaktu. 
    
"Problém se stránkami byl vyřešen zhruba v 11:00. Mohu potvrdit, že se s největší pravděpodobností jednalo o stejný typ útoku jakému byly vystaveny i jiné finanční instituce," uvedl mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík. 
    
Podle zjištění ČTK neměla trojice největších bank zhruba od 9:00 přístupné internetové stránky, a tím ani internetové bankovnictví a elektronické bankovnictví přes chytré telefony. Dalších menších bank nebo UniCredit Bank se útok netýkal. 
    
Odpoledne hackeři zaútočili i na připojení, které využívá ČTK. "Naše internetové připojení se stalo terčem útoku hackerů," řekl technický ředitel ČTK Jan Kodera. Útok se podařilo po 1,5 hodině odblokovat, dodal. Satelitního vysílání ČTK se útok nedotkl. 
    
Útokům hackerů v posledních dnech čelily některé tuzemské zpravodajské servery. Rovněž v jejich případě šlo o tzv. DDoS útoky. Ty uměle vyvolají přetížení sítě, kvůli němuž služba krátkodobě vypadává nebo se déle načítá. 
 
zdroj: ČTK