Ceny průmyslových výrobců v srpnu zpomalily růst na 0,5 procenta

Ceny průmyslových výrobců v srpnu zpomalily meziroční růst na půl procenta po červencovém zvýšení o 1,1 procenta. Meziměsíčně klesly o desetinu procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Naopak meziročně nižší byly ceny zemědělských výrobců, které klesly po 13 měsících růstu. Snížily se také ceny stavebních prací a tržních služeb. 

Výrobní ceny vyjadřují, jak velký je tlak na růst inflace hned na začátku výrobního řetězce, tedy například v továrnách nebo v zemědělství. Vývoj na této úrovni se zpravidla zanedlouho projeví v cenách pro spotřebitele. 
    
V srpnu meziročně rostly ceny elektřiny, plynu a páry o 3,6 procenta a potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o 3,7 procenta, z toho mléčných výrobků o 11,5 procenta, masa a masných výrobků o 4,4 procenta a průmyslových krmiv o 9,5 procenta. 
    
Ceny zemědělských výrobců klesly meziročně o 0,2 procenta. Klesly ceny obilovin o 10,4 procenta, olejnin o 5,5 procenta a ovoce o 1,4 procenta. Zvýšily se ceny brambor o 87,7 procenta a čerstvé zeleniny o 30 procent. 
    
Ceny zemědělských výrobců se meziměsíčně snížily o 4,7 procenta. Ceny stavebních prací se nezměnily, ceny tržních služeb vzrostly o 0,1 procenta. 
 
zdroj: ČTK