Čestní občané vysadili nové stromy

Park na pankrácké pláni do své náruče přijal další stromy. Ruce, které přispěly k rozšíření arboreta, jež Praha 4 v parku dlouhodobě vytváří, patří čestným občanům MČ Praha 4, kteří znají svět – a svět zná je.

Za spolupráce dětí i starosty Prahy 4 Pavla Horálka (ODS) zasadila strom filmová publicistka Eva Zaoralová. Čestnou občankou MČ Praha 4 se podobně jako další dva „sadaři“ stala v loňském roce. Známe ji jako uměleckou ředitelku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a ve světě proslula také jako členka porot renomovaných filmových festivalů, například v Cannes, Benátkách, Berlíně, Mannheimu a podobně. Působila také jako šéfredaktorka ve světě velmi oceňovaného filmového periodika Film a doba či jako přednášející filmové historie na FAMU.

Svůj strom zasadila také výtvarnice Emma Srncová. Její jméno zůstává spjato s Černým divadlem Jiřího Srnce. Mnohaletý úspěch této instituce ve světě dodnes rezonuje. Paní Srncová v něm působila nejen jako herečka, ale také jako výtvarnice kulis, mj. namalovala oponu divadla. Svá díla vystavovala v řadě zemí světa, v současné době již vystavuje jen v ČR.

Posledním, neméně významným čestným občanem MČ Praha 4, který na pankrácké pláni přiložil ruku k dílu, je spisovatel Ivan Klíma. Patří mezi ve světě nejvydávanější české spisovatele, publikuje již od konce 50. let minulého století, v letech 1970 až 1989 směla jeho díla vycházet pouze v zahraničí, neboť je cenzura socialistického Československa zakázala. Proslula zejména jeho románová díla Láska a smetí, Soudce z milosti a Loď jménem Naděje a také jeho v několika podobách vydaná monografie o Karlu Čapkovi.

„Titul čestný občan nepředstavuje pro MČ Praha 4 společenský formalismus, nýbrž živou součást minulosti i přítomnosti Prahy 4. Toto poselství stromy, zasazené na pankrácké pláni, potvrzují a umocňují,“ charakterizoval ideu této události starosta Prahy 4 Pavel Horálek.

www.praha4.cz