Chystá se vyhlášení Sportovce roku 2013, favoritkou je Hejnová

Bylo by trochu překvapením, pokud by se českým Sportovcem roku nestala atletka Zuzana Hejnová. Mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek neprohrála ani jeden z letošních třinácti závodů a je favoritkou tradiční ankety Klubu sportovních novinářů. Její vyhlášení se uskuteční ve středu od 21:25 v přímém přenosu ČT1.

Do elitní desítky, z níž vzejde vítěz hlasování 208 sportovních žurnalistů, se podle abecedního pořadí dostali také tenista Tomáš Berdych, vítěz fotbalové Evropské ligy s Chelsea brankář Petr Čech, mistr světa ve vodním slalomu Vavřinec Hradilek, finalista Stanleyova poháru Jaromír Jágr, pátý cyklista z Tour de France Roman Kreuziger, rychlobruslařská mistryně světa Martina Sáblíková, vedoucí žena průběžného hodnocení SP v biatlonu Gabriela Soukalová, veslařský mistr světa Ondřej Synek a světový šampion v hodu oštěpem Vítězslav Veselý.

Osobně na slavnostním večeru budou přítomni Hejnová, Hradilek, Kreuziger, Synek a Veselý. Čech s Jágrem mají klubové povinnosti, Sáblíková je na soustředění v Itálii a Soukalová se chce vzhledem k olympijským hrám vyvarovat velké společnosti lidí, aby stejně jako v minulých letech neonemocněla. Chybět bude také Berdych.

Vyhlášen bude také nejlepší kolektiv. Jednoznačným favoritem jsou tenisté, kteří obhájili vítězství v Davis Cupu. Mezi elitní trojicí jsou také fotbalisté Viktorie Plzeň a smíšená štafeta biatlonistů, která ve složení Veronika Vítková, Soukalová, Jaroslav Soukup a Ondřej Moravec získala bronz na MS v Novém Městě na Moravě.

Klub sportovních novinářů vyhlásí také legendu, které cenu předá olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková. Pro ocenění si přijde i nejlepší junior roku, jehož vyhlásí Nadace České sportovní reprezentace.

Hejnová zatím ani jednou nebyla v anketě v elitní desítce, i když loni skončila třetí na olympijských hrách v Londýně. Letos jednoznačně vyhrála kromě MS v Moskvě také Diamantovou ligu a stala se nejlepší českou, ale i evropskou atletkou roku.

Může se stát další ženou, které anketu ovládly v předchozích sedmi letech. Jágr zvítězil v roce 2005, což bylo naposledy, kdy vyhrál po jednadvacetileté šňůře muž. Od té doby anketě kralovaly ženy - třikrát Sáblíková, dvakrát včetně loňského ročníku oštěpařka Barbora Špotáková a jednou běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová a předloni tenistka Petra Kvitová.

Slavnostní večer 55. ročníku ankety budou moderovat Lucie Výborná a Jan Pokorný, program budou provázet hudební vystoupení Tomáše Kluse a Debbi.