Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Církevní mateřská škola Studánka

14. 06 2010 | Církevní MŠ Studánka vznikla v roce 1991 z iniciativy několika rodin z římskokatolické farnosti na Lhotce. Rodiče tehdy hledali alternativu k tradiční předškolní pedagogice. Přáli si školku, která by kladla důraz na rozvoj celé osobnosti dítěte, opírala se o křesťanské hodnoty a byla maximálně otevřená rodině. Založili proto občanské sdružení, které mělo napomoci vzniku školky.

Církevní MŠ Studánka vznikla v roce 1991 z iniciativy několika rodin z římskokatolické farnosti na Lhotce. Rodiče tehdy hledali alternativu k tradiční předškolní pedagogice. Přáli si školku, která by kladla důraz na rozvoj celé osobnosti dítěte, opírala se o křesťanské hodnoty a byla maximálně otevřená rodině. Založili proto občanské sdružení, které mělo napomoci vzniku školky. Pro tu se nakonec našel vhodný objekt bývalých jeslí v Praze-Kamýku. Zřizovatelem školky se stalo Arcibiskupství pražské. Právní forma školky je Školská právnická osoba.

CMŠ Studánka je otevřena dětem z křesťanských rodin, ale i rodinám bez vyznání. Jde o malou školku rodinného typu, kterou navštěvuje okolo 30 dětí. O zápis do školky je každým rokem velký zájem, který zpravidla převyšuje možnosti umístění. O děti pečují 3 učitelky na 2,75 úvazku. Školka je otevřena od pondělí do pátku v době od 7 do 17 hodin. Po telefonické domluvě se lze kdykoli přijít do školky podívat.

Rodinný charakter školky umožňuje osobní a individuální přístup ke každému dítěti. Školka se nebrání přijímat ani děti s lehčími formami postižení a poruchami učení. Chodí do ní řada dětí, které měly v jiných školkách obtíže se zařazením do kolektivu. V minulosti bylo integrováno i několik dětí jiné národnosti.

Výchova a vzdělávání v CMŠ Studánka má tyto opěrné body:

- křesťanské etické hodnoty
- školka má vlastní vzdělávací program s názvem "Pramínky"
- ekologická výchova

Křesťanský základ školky se projevuje v hodnotách, které se dětem snažíme zprostředkovávat – spolupráce, schopnost odpustit či úcta k druhému člověku. Paní učitelky ke každému dítěti přistupují jako k jedinečnému originálu, který má své individuální schopnosti a potřeby.

Tyto principy jsou v souladu i s alternativním vzdělávacím programem Začít spolu, ke kterému se školka přihlásila v roce 1993. Tento program se snaží vychovávat samostatně myslící jedince chovající se odpovědně k sobě i ke svému okolí.

V posledních letech se stále větší důraz klade na ekologickou výchovu. Ta se prolíná tematickým plánem celého roku. Již třetím rokem se daří získat na tuto činnost grant od hlavního města Prahy.

CMŠ Studánka od počátku usiluje o maximální otevřenost svému okolí. Snaží se naplňovat představu, že školka se může stát centrem kulturního a společenského života a vytvářet příležitosti k setkávání lidí. Tato vize je jedním z hlavních důvodů existence Občanského sdružení Studánka. To každoročně pořádá několik akcí, které mají přinést užitek nejen školce, ale i rodinám z širokého okolí.

Školka hospodaří s velice skromnými prostředky a každý dar, i od jednotlivců, pro ni proto znamená velikou pomoc.

http://www.cms-studanka.cz/

 

Diskuse

Čtěte více

Kulaté stoly pro ženy z Prahy 4 – podpora na jejich cestě za ekonomickou nezávislostí

Jste na rodičovské nebo mateřské dovolené a rády se setkáváte s dalšími ženami? Přijďte se inspirovat zkušenostmi dalších žen u kulatého stolu. V rámci podzimního běhu programu ...

Základní škola s mateřskou školou v Bzenově využívá environmentálně šetrný způsob vytápění

Základní škola s mateřskou školou v Bzenově v okrese Prešov na Slovensku je zaměřená na environmentální styl výchovy, který vede děti k aktivní účasti na ochraně a utváření zdravějšího životního ...

Zdravotnictví se vrací do normálu, lidé začínají dohánět zanedbané návštěvy

Posledních šest měsíců spousta lidí zanedbávala návštěvy lékaře a dávala přednost sociální distanci. Dle průzkumu České asociace farmaceutických firem (ČAFF) téměř třetina lidí omezila v době ...

Maloobjemový ohřívač vody TO získal ocenění za design BIG SEE Product Design Awards 2021

Společnost DZ Dražice, největší český výrobce ohřívačů vody a akumulačních nádrží, získala ocenění BIG SEE Product Design Awards 2021 za design elektrických ohřívačů vody TO 5.1 a TO 10.1. Tato ...

Pracovníci záchranné stanice jako kachní taxi

Mezi nejhojněji zastoupený druh vodního ptactva v Praze patří kachna. Je také jedním z nejčastějších pacientů pražské Záchranné stanice pro volně žijící živočichy. S jarem ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO