Co by Vás mohlo zajímat o osobním rozvoji? Setkání s NLP trenérem Miroslavem Šůsem. 6. díl

Pokračujeme v rozhovoru s NLP trenérem a koučem Miroslavem Šůsem o NLP (Neurolingvistické programování) . Mluvili jsme o tom, jak a kde použít Neurolingvistické programování (NLP) k trvalému úspěchu jako cestu k osobní jedinečnosti.

Dnes bych se chtěl zeptat, zda nám můžete popsat několik případů, kdy bylo NLP takto úspěšné.

Napadá mě můj vlastní psychický blok, který mě ovlivňoval od mých dětských let. Když jsem byl na kurzu NLP praktikant pod vedením NLP trenéra Roberta Breadona objevil jsem mimo jiné i jeden vzor chování. Asi bych to popsal následovně. Pokud jsem se dostal na jednání s osobou, kterou jsem měl zařazený jako „autorita“, dostal jsme se do stavu, kdy jsem byl schopen pouze souhlasně přitakávat na všechny jeho názory, připomínky a otázky. Nebyl jsem schopen vůbec konstruktivně diskutovat, jenom jsem byl schopen souhlasně kývat jako cvičená opice. Dovedete si sami představit do jakých nepříjemných situací mě to přivádělo, byl schopen odsouhlasit i pro mě nepřijatelné sliby. I když Robert Breadon nevěděl podrobnosti o mém bloku (což je jedna z výhod NLP, že ten, který Vás provádí Vaší změnou, nepotřebuje znát, co vy si vlastně měníte), provedl mi procesem, kdy jsem se dostal do dětství a zjistil, že mám toto nastavení ze vztahu s mým otcem, a následně jsem si provedl pod jeho vedením změnu tohoto chování. Dnes jsem schopen diskutovat s kýmkoliv o čemkoliv a najít i možnosti pro řešení probíraných problémů.

Mnoho z nás má svou vlastní výzvu, například mluvit s cizími lidmi, navázat s nimi první kontakt a když to má být ještě po telefonu… Známe to skoro všichni, jsme velmi nejistí a někteří z nás dostávají i strach… A nakonec raději ani nezavolají. Asi tento stav znáte. Přišel k nám jeden velmi příjemný člověk, je zaměstanán na obchodním oddělení a velice ho baví dělat obchody, avšak když má mluvit s cizími lidmi a k tomu ještě po telefonu, tak má takovou obavu a tak ten telefon raději nezvedne a novým zákazníkům nezavolá. V práci už dostal ultimátum, že pokud nepřinese během pár týdnů nové klienty, tak se s ním rozloučí. Prošli jsme s ním několik technik a postupně odstranili jeho obavy, nastavil si nové komunikační dovednosti, přidal do svého repertoáru několik technik a zvýšil si své obchodní dovednosti. A jak to sním dopadlo? Přesně jak myslíte, v krátké době začal sám telefonovat potenciálním klientům a získal pro firmu nové zákazníky.

Ještě jsem si vzpomněl na jednu klientku, která pracuje jako finanční poradce. Když jsme se poprvé potkali, byla velice vyděšená, protože naše setkání probíhalo na benzínové stanici, mezi lidmi. Neustále byla ve strachu, že potká nové neznámé lidi a nebyla schopná si vzpomenout, jakým gestem otevřít svůj mobilní telefon. Ještě před benzínkou se nechala provést procesem, při kterém se uvolnila a zbavila se svých obav. Následně jsme po několik týdnů zapracovali na odstranění dalších bloků, zlepšila si komunikační dovednosti. Rozhodla se a absolvovala kurzy NLP praktikant a NLP master praktikant. Na základě těchto zkušeností a nových dovedností, začala lépe pracovat se svými klienty a dnes se vyhoupla mezi jedny z nejlepších finančních poradců.

 

A máte ještě nějaké další příklady, kdy jste použil techniky NLP pro zlepšení osobního života?

Jistě, když nebudu počítat takové drobné patálie, jako je strach z pavouků, hadů, klaunů, výšek, uzavřených prostor a podobně, tak bych asi uvedl příklad mého kolegy, který mi vyprávěl, že se mu ozval jeho velmi dobrý známí, že jeho babička se bojí chodit mezi lidi a jestli ji může osobně přivést, protože pouze s ním se nebojí vyjít ven. Slovo dalo slovo a během týdne přivezl babičku do Prahy vlastním autem, protože mezi lidi ona ani s ním nepůjde. Když bylo po setkání, babička se rozhodla, že pojede metrem a následně odcestovala autobusem z Prahy domů. Pak nám vyprávěla, jak si užila cestu metrem i autobusem a že poznala velmi příjemné lidi, se kterými celou cestu strávila v příjemném rozhovoru.

 

Také vás to zaujalo? Napadlo Vás, že máte také podobné zkušenosti a rádi byste se zeptali na možnosti NLP? Pokud ANO, napište nám Váš názor, popřípadě Vaše dotazy do naší diskuse nebo můžete napsat rovnou NLP trenérovi Miroslavu Šůsovi na email trener@nlp-trener.cz.

Těšíme se na Vaše dotazy a náměty.