Co víte a nevíte o kávě . . .

19. 11 2007 | Káva už není jen ráno vypít a jít. Proč si ráno malinko nepřivstat a udělat si z kávy malý ranní rituál? Uvidíte, jak se budete už při probuzení těšit. Ovšem není také nad to, pořídit si kvalitní kávu. Sice si pár desítek, někdy i stovek korun připlatíte, ale ta rána poté opravdu budou stát za to! Ale víte o ní víc?


Arabská pověst praví, že roku 1250 n. l. šejk Omar, který byl již z požívání syrových kávových zrn hladový a znechucený,  zkusil kávu uvařit a nálev z ní vypít. Káva se projevila jako povzbuzující prostředek.
Pověst z Arábie či Egypta vypráví o pastevcových kozách, které spásaly bobule podobné třešním. Kozy po nich byly čilé a bujné. Pastevec vyprávěl o tomto poznatku místnímu opatovi a ten pak nálev zkoušel pít i s mnichy. Byli pak při modlitbách svěžejší.
Při pití kávy si třeba vzpomeňte, že jste se dočetli že:

  • Káva každý den ztrácí na aroma, chuti a vůni. Po upražení vydrží cca týden, po d 2 týdnech se sníží aroma na polovinu.
  • Káva je pojmenována podle etiopské provincie Kaffa.
  • První kavárny byly zřízeny v Mekce a jmenovali se Kaveh Kanes, v Čechách se pak objevila první kavárna roku 1714, jiný pramen udává 1708, v Praze.
  • Česáč kávy potřebuje k naplnění 45 nebo 60 kg žoku 3-6 dní.
  • Nejvíce kyselá káva je z Kostariky a Kolumbie.
  • PERKOLÁTOR je přístroj vynalezený ve Francii. Vaří se v něm hořká káva.
  • V Japonsku zaplatíte v přepočtu 1600,- Kč za šálek. Bývá často dárkem k novému roku. Japonsko jako jediná země na světě slaví 1. října Den kávy.
  • Nejdražší kávou světa je Jamajská Blue Mountain a podává se právě v Japonsku na nový rok.

Doprovodný obrázekV našem centru v Ústí nad Labem Vám můžeme nabídnout opravdu výbornou kávu, kterou nám dodává CAFFE08 a je pražená přímo po objednávce. Tím se vyvarujeme ztrátě aroma, o které právě píšeme.

Kávu CAFFE08 si můžete zakoupit přímo na eshopu zde a nebo v prodejnách NATURA p. Grešíka, který ji odebírá přímo z pražírny v Březinách u Děčína. Nyní má v nabídce kávu v 5 druzích, a to brazislkou, kolumbijskou, kostarickou, keňskou a kávu z Etiopie.

Ochutnat si ji můžete například v restauraci Výpřež v Děčíně, kde ji umí připravit na jedničku.

Text: Roman Kunert

Čtěte více

DZ Dražice přichází s komplexním řešením na cestě k energeticky soběstačné domácnosti

DZ dražice, největší český výrobce ohřívačů vody a výhradní dodavatel tepelných čerpadel NIBE, otevírá novou divizi DZ Solar pro fotovoltaická řešení, kterou reaguje na rostoucí zájem o ...

Podporou rodičovské dovolené pro všechny pomůžete rodičům využít jejich potenciál - ve váš prospěch

„Firmy by měly podporovat možnost čerpat rodičovskou dovolenou nejen pro ženy, ale i pro muže. Díky tomu bude jejich zapojení na pracovišti i v rodičovství rovnoměrnější.“

Genderově vyvážený management firem může být realita. Mars napoví, jak na to!

Firmy by měly usilovat o to, aby v jejich vedení měli rovnoměrné zastoupení ženy i muži. Jen tak budou totiž moci plně využít potenciál, který jednotliví členové vedení do firem přináší. Tohle ...

RE/MAX má za sebou úspěšný rok. Obrat vzrostl o více než 40 procent

Přestože již druhým rokem ovlivňuje ekonomické dění v Česku i ve světě pandemie koronaviru, trh s nemovitostmi stále posiluje a zájem firem ani jednotlivců neklesá. Realitní kancelář ...

Zájem o fotovoltaiku stále roste, důvodem je vysoká cena elektřiny

Energetický trh v posledních týdnech zasáhlo dramatické zvyšování cen elektřiny. Faktorů je hned několik – stále vyšší náklady na vstupy potřebné pro výrobu elektřiny, neustále dražší emisní ...

 
.

Speciály

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO