Díky vážné nemoci jsme si začali vážit maličkostí, říká rodina z Prahy 4

Manželé Kuldovi společně pečují o osmiletého Ondru a šestnáctiletou Anetu. Ondrův příchod na svět nebyl jednoduchý, během porodu došlo ke krvácení do mozku, které vedlo až k dětské mozkové obrně. Později, zhruba v jednom roce, byl Ondrovi diagnostikován vrozený a geneticky podmíněný Sotosův syndrom a nedávno byla navíc prokázána porucha autistického spektra. 

Kombinace synových onemocnění přináší celé rodině značné komplikace. Ondrášek je na úrovni 18měsíčního dítěte a chůzi zvládá pouze s chodítkem. S rodinou komunikuje pomocí speciálního tabletu, sám se nenají, nenapije ani neoblékne. Ve speciální školce mu pomáhá asistentka. Ondrášek špatně snáší jakékoli změny, proto za ním někteří specialisté, například logoped, psycholog nebo fyzioterapeut, docházejí domů. „Onemocnění našeho syna nás jako rodinu stmelilo ještě více. Samozřejmě jsme se museli vzdát některých našich aktivit, jako je třeba dovolená. Ale díky našemu Ondráškovi jsme si začali vážit maličkostí, které bychom jinak přijímali jako samozřejmé,“ odpovídá maminka Jana na otázku, jak ovlivnila vážná nemoc jejich rodinu. 

Ondráškovi a jeho rodině pravidelně každý měsíc pomáhají dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl. Díky této pomoci se rodině například podařilo našetřit na výše zmíněný tablet, který usnadnil vzájemnou komunikaci. Dále z příspěvků pořizují interaktivní a rehabilitační pomůcky a nedávno jim pomohly částečně doplatit také invalidní vozík. „Všem Dobrým andělům děkujeme za pomoc v nelehké životní situaci. Moc si vážíme toho, že se v této uspěchané době najde plno lidiček se srdcem na správném místě. Děkujeme,“ vzkazují manželé.

V Praze potřebuje finanční pomoc dalších 205 rodin s vážně nemocným dítětem

Jedná se o rodiny, ve kterých se dítě potýká s onkologickým či jiným závažným onemocněním, jako je například chronické selhání orgánů, chronické střevní onemocnění, závažné metabolické poruchy či jiné kombinované postižení. Těmto rodinám pravidelně pomáhá nadace DOBRÝ ANDĚL. Vybrané příspěvky za každý měsíc nadace rovnoměrně rozdělí mezi potřebné rodiny. Výši příspěvků tak ovlivňuje počet dárců i přispěná částka. 

„Rodin, které potřebují finanční pomoc, je mnohem více. Ne každá ví, že u nás může o pravidelné příspěvky požádat. Našim cílem je, aby se tato informace, co nejvíce šířila. Pokud se kdokoliv setkává s rodinou či rodinami, kde vážně onemocnělo dítě, budeme rádi, když se na nás obrátí. Kontaktovat nás může také přímo sama rodina,“ říká Petr Sýkora, spoluzakladatel nadace DOBRÝ ANDĚL. 

Staňte se Dobrým andělem

Zapojit se do pomoci můžete i vy. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat. Vaše příspěvky nadace DOBRÝ ANDĚL odevzdává rodinám do posledního haléře, protože její provoz je hrazen ze soukromých zdrojů zakladatelů a dalších filantropů.

Znáte rodinu s vážně nemocným dítětem?

Doporučte jí nadaci Dobrý anděl. Kontakt je velmi jednoduchý – stačí zavolat nebo napsat e-mail a pracovníci Dobrého anděla již zajistí vše potřebné. Důležité je nebát se ozvat, Dobří andělé rodinám rádi pomohou.