Exčlenové ČSSD chtějí pozastavit činnost strany

Skupina vesměs bývalých členů ČSSD z Ostravy žádá vládu a případně prezidenta Miloše Zemana, aby navrhli Nejvyššímu správnímu soudu pozastavit činnosti strany kvůli údajně nedemokratickým praktikám. Uvedly to servery iDnes.cz a Novinky.cz. Podle šéfa ostravské sociální demokracie Adam Rykaly jde o snahu ČSSD před podzimními komunálními volbami poškodit a za touto iniciativou může stát "hazardní lobby".

"Strana porušuje práva a svobody svých členů," tvrdí podle webu iDnes.cz ostravští signatáři podnětu Radim Lauko, Richard Bednařík, Nela Lisková, Jiří Maléř, David Baďura, Antonín Pavlásek, Kateřina Kadlčíková a Filip Lahoda. Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka iDnes.cz potvrdil, že podnět na vládu už dorazil poštou.
 
Autoři žádosti popsali případy sedmi lidí, včetně případu ostravského primátora Petra Kajnara, které podle nich ČSSD účelově vyloučila, a dvou místních organizací (v Ostravě-Výškovicích a Mohelnici), která ČSSD prý účelově zrušila, aby se zbavila oponentů s odlišným názorem, kteří kritizovali členy vyšších orgánů. Předseda ústavně právního výboru sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD) serveru řekl, že není žádný důvod, aby podnět k pozastavení činnosti ČSSD uspěl. "Stranické mechanismy se nezměnily. Lidé, kteří byli léta členy, je kritizují až v okamžiku, kdy už nemají podporu uvnitř strany," řekl.
 
Předseda ostravské ČSSD a poslanec Adam Rykala má za to, že žádost je reakcí na preference ČSSD v Ostravě před komunálními volbami. "Mám pocit, že se jich zalekli, a jde také o snahu hazardní lobby nás před volbami poškodit," řekl Novinkám.cz. Na iDnes.cz dodal, že pokud ČSSD zvítězí, prosadí úplný zákaz hazardu v Ostravě, "což se některým lidem nehodí".
 
Návrh může podle iDnes.cz podat soudu jedině vláda. Pokud by nekonala, může to učinit prezident, který dostal stejný podnět také. Jeho kopie míří i do bruselské kanceláře Evropské komise a vládám členských zemí. Podle autorů by totiž kvůli střetu zájmů neměli členové ČSSD ve vládě o podání návrhu soudu vůbec hlasovat, nebo by jej rovnou měly projednat orgány Evropských společenství.
 
zdroj: ČTK