Festival Prague Pride nabízí na 100 akcí, záštitu dal člen vlády

5. 08 2014 | Více než stovku koncertů, diskusí, výstav, sportovních akcí, večírků i modlitebních setkání nabídne od 11. do 17. srpna letošní festival Prague Pride. Přehlídka o komunitě gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů (LGBT), která se koná v Praze už počtvrté, teď poprvé získala i záštitu člena vlády. Poskytl ji ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Letošní program má upozornit hlavně na nesvobodu homosexuálů v zemích Východu. Týdenní maraton vyvrcholí v sobotu 16.srpna karnevalovým pochodem hrdosti centrem metropole.

"Chceme ukázat Prahu jako místo mezi Východem a Západem, kde se lidé nebojí chytit za ruku, kde není až takové násilí vůči lesbám a gayům, kde existuje registrované partnerství. Cílem je také ukázat našim lesbám a gayům, že o těžce vydobytá práva je potřeba pečovat. Není automatické, že nám zůstanou," řekl ředitel festivalu Czeslaw Walek.
 
Oficiální zahajovací setkání se tento rok koná v reprezentativních vládních prostorách. Uskuteční se v Hrzánském paláci nedaleko Hradu.
 
Letošní festival má podpořit hlavně lesby a gaye z Ruska a ostatních postsovětských států. Upozornit chce ale i na situaci v Ugandě či ve Vietnamu. Zájemce z těchto států pak chtějí pořadatelé vtáhnout do pražského dění přes mobilní aplikaci. "Aplikace dá svobodu lidem ze zemí, kde se nemohou chovat svobodně. Umožní jim zúčastnit se Pride (pochodu)," uvedl Walek.
 
Lidé ze zahraničí si mohou podle organizátorů přes zabezpečený web "najít svého živého avatara", který je při pražském průvodu zastoupí. Z akce jim pak bude posílat fotky, videa či vzkazy. Walek podotkl, že v Moskvě jsou průvody hrdosti zakázány do roku 2112, v Maďarsku se kvůli útokům konají ve vyklizených a uzavřených ulicích, v jiných státech nesmějí být vůbec.
 
Program zahrnuje celkem 117 akcí na pěti desítkách míst Prahy. Loni si představení, diskuse, výstavy či procházky s průvodcem nenechalo ujít 60.000 návštěvníků. Do průvodu a následné hudební párty na Letné se zapojilo 20.000 lidí. Podobné počty očekávají pořadatelé i letos.
 
Festival zahájí v pondělí newyorská kapela Betty. České publikum ji zná hlavně ze seriálu Láska je láska (L Word). Ve středu 13. srpna vystoupí kapela Pet Shop Boys. O den dřív začne na Václavském náměstí výstava fotografií vietnamské autorky Maiky Elan. Ukáže snímky gay a lesbických párů z Hanoje a dalších měst. Na piazzetě Národního divadla budou moci zájemci vidět taneční představení Ábel/Hevel izraelské choreografky Rachel Erdos, vystupují v něm izraelští a palestinští tanečníci.
 
Karnevalový průvod vyrazí v sobotu ve 12:00 z Václavského náměstí do ulice Na Příkopě. Odtud projde přes náměstí Republiky do Revoluční přes Řásnovku a Klášterskou po Dvořákově nábřeží k náměstí Curieových. Bude pokračovat po Čechově mostě přes Vltavu a po schodech nahoru na Letnou, kde bude následovat hudební program.
 
Festival a průvod provázely v minulých letech protesty konzervativců. Postupně ale slábly. Letos se zatím žádné neobjevily.
 
zdroj: ČTK

Čtěte více

DZ Dražice přichází s komplexním řešením na cestě k energeticky soběstačné domácnosti

DZ dražice, největší český výrobce ohřívačů vody a výhradní dodavatel tepelných čerpadel NIBE, otevírá novou divizi DZ Solar pro fotovoltaická řešení, kterou reaguje na rostoucí zájem o ...

Podporou rodičovské dovolené pro všechny pomůžete rodičům využít jejich potenciál - ve váš prospěch

„Firmy by měly podporovat možnost čerpat rodičovskou dovolenou nejen pro ženy, ale i pro muže. Díky tomu bude jejich zapojení na pracovišti i v rodičovství rovnoměrnější.“

Genderově vyvážený management firem může být realita. Mars napoví, jak na to!

Firmy by měly usilovat o to, aby v jejich vedení měli rovnoměrné zastoupení ženy i muži. Jen tak budou totiž moci plně využít potenciál, který jednotliví členové vedení do firem přináší. Tohle ...

RE/MAX má za sebou úspěšný rok. Obrat vzrostl o více než 40 procent

Přestože již druhým rokem ovlivňuje ekonomické dění v Česku i ve světě pandemie koronaviru, trh s nemovitostmi stále posiluje a zájem firem ani jednotlivců neklesá. Realitní kancelář ...

Zájem o fotovoltaiku stále roste, důvodem je vysoká cena elektřiny

Energetický trh v posledních týdnech zasáhlo dramatické zvyšování cen elektřiny. Faktorů je hned několik – stále vyšší náklady na vstupy potřebné pro výrobu elektřiny, neustále dražší emisní ...

 
.

Speciály

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO