Fischer nevylučuje zvýšení plateb za státní pojištěnce

 Ministr financí Jan Fischer nevylučuje, že stát začne platit vyšší zdravotní pojistné za děti, důchodce a nezaměstnané. Řekl to včera ČTK. Fischerův předchůdce Miroslav Kalousek (TOP 09) navýšení plateb za státní pojištěnce zásadně odmítal, předchozí vláda ho proto nikdy neschválila. Fischer se chce v průběhu srpna sejít s ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem, chce s ním mluvit o možnostech ekonomické stabilizace jeho resortu. Žádá analýzy.

"Zvýšení plateb za státní pojištěnce je věc, kterou musí vláda velmi důkladně zvážit, bude to předmětem rozpočtové debaty a nemohu to vyloučit. Ale zatím bych nerad střílel příliš dopředu," uvedl Fischer.
 
Stejně se staví i k odkupu nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven, kterým také chce Holcát dostat do zdravotnictví chybějící peníze. "Tady je pravděpodobné, že se na tom můžeme shodnout a dohodnout, ale nerad bych to sliboval přes média. Chci si o tom hodně vážně popovídat s panem ministrem Holcátem," řekl Fischer.
 
Holcát jako další variantu pro ekonomickou stabilizaci resortu navrhuje bezúročnou půjčku. Fischer potvrdil, že všechny tři varianty budou předmětem debaty a je podle svých slov zvědav, co od ministra uslyší.
 
Holcát při svém nástupu do čela resortu řekl, že převezme návrh svého předchůdce Leoše Hegera (TOP 09) na zvýšení plateb za státní pojištěnce. Existují dvě varianty, navýšení měsíční platby 723 korun na 773 korun, tím by systém získal ročně navíc 3,7 miliardy, anebo navýšení na 800 korun, což by přineslo ročně navíc 5,7 miliardy korun. Zdravotnictví ročně hospodaří se zhruba 290 miliardami korun.
 
Zdravotní pojišťovny mají dohromady na účtech nižší zůstatek, než měsíčně dají za péči. V jednotlivých měsících se zůstatek pohybuje do 16 miliard korun, měsíční obrat je přes 20 miliard korun.
 
Pokud by stát odkoupil nedobytné pohledávky zdravotních pojišťoven, kterými je zatížena především největší Všeobecná zdravotní pojišťovna, dostalo by zdravotnictví zhruba tři miliardy korun.
 
Fischer doplnil, že "modelování" státního rozpočtu pro jednotlivé kapitoly se musí vyřídit na úrovní jednotlivých ministerstev během srpna. Vláda pak bude mít prostor celé září, na jeho konci musí předložit návrh zákona o státním rozpočtu Poslanecké sněmovně.
 
Než se to stane, chce určitě mluvit s Holcátem. "To bych byl špatný ministr financí a on špatný ministr zdravotnictví, kdybychom na ty dveře vzájemně neuměli zaklepat. Samozřejmě s ním jednat budu, stejně jako se všemi resortními kolegy," ujistil. Termín schůzky s Holcátem Fischer neupřesnil s vysvětlením, že nemá v hlavě celý svůj srpnový kalendář.
 
Autor: ČTK