Jak preventivně předcházet ztrátě dat
Ztráta osobních či firemních dat je krajně nepříjemnou záležitostí, která se může v případě potřeby jejich rekonstrukce pěkně prodražit. Účinnou prevencí proti podobné nepříjemnosti je pravidelná kontrola kondice disku.
Záchrana dat z nečitelného pevného disku není levnou záležitostí. Cena za podobnou operaci se pohybuje dle způsobu poškození a volby „záchranáře“ řádově od 2 500 do mnohonásobně vyšších částek s tím, že výsledek není nikdy stoprocentně jistý. Řada uživatelů začne s pravidelným zálohováním přesto až ve chvíli, kdy skutečně o své cenné soubory přijde. Ať patříte do skupiny, která se na proces pravidelného zálohování teprve chystá, nebo ho už aplikuje, pravděpodobně máte alespoň některé soubory v danou chvíli jen na jednom pevném disku v počítači nebo notebooku. Toshiba přichází s několika doporučeními, jak o data preventivně pečovat
Vnímejte řeč svého počítače
Pokud máte data uložena na tradičním pevném disku, je pravděpodobné, že příznaky zhoršené kondice disku poznáte při práci. Může se jednat zvýšenou hlučnost při zápisu či čtení dat, cvakání, které jste dříve neslyšeli, nebo znatelné zpomalení práce (to může mít i jiné příčiny). To se týká jak interních disků vestavěných v počítači, tak i externích provedení, jako jsou například modely Toshiba Canvio, které se připojují k počítači prostřednictvím USB kabelu.
Aktivně pravidelně kontrolujte
Nejmenším problémem je, když je zpomalení zapříčiněno tím, že jednotlivé soubory nejsou na disku uloženy v souvislém sledu dat, ale na mnoha různých místech. Tento stav je nazýván fragmentace a týká se pouze tradičních pevných disků. Pokud máte data uložena na SSD, na tento problém zapomeňte. Fragmentace není chybou disku a vzniká časem samovolně, souvisí se způsobem průběžného ukládání a mazání dat. Nejnovější verze operačních systémů Windows a Mac OC již nepotřebují disk ručně defragmentovat, nástroje na průběžnou nápravu tohoto jevu se spouští automaticky na pozadí. Pokud se chcete přece jen přesvědčit, ve Windows spusťte správce souborů, klikněte pravým tlačítkem myši na název daného disku, vyberte položku „Vlastnosti“ a přejděte na kartu „Nástroje“
Komplexním praktickým nástrojem, který zvládne obsloužit a vyhodnotit každý uživatel, je pak například program „Crystal Disk Info“, který je ke stažení zdarma a komunikuje v češtině. Průběžně kontroluje všechny důležité parametry pevného disku, včetně doby, po kterou byl již používán. Na základě vyhodnocení informací zobrazuje jeho aktuální kondici. Pokud budete využívat tento typ kontroly pravidelně, snížíte nebezpečí ztráty dat vinou průběžného opotřebení či poškození.
Virové nebezpečí
Samostatnou kapitolou je nebezpečí virové nákazy, která může vaše data zcela zničit nebo zakódovat. Vůči této hrozbě lze doporučit jediné – mějte aktivní a průběžně aktualizovaný antivirový software a neotvírejte e-maily, a zvláště přílohy e-mailů od neznámých osob nebo s podezřelými názvy. Tímto způsobem se kybernetičtí cizopasníci šíří nejčastěji. Útočníci jsou však ve formulaci zpráv někdy velice vynalézaví, takže i zkušenému uživateli se může stát, že otevře přílohu, která se tváří například jako faktura za nedoplatek služby, kterou používá. V tu chvíli je by měl zasáhnout právě antivirus.
Podtrženo, sečteno – skutečné zálohování nelze nahradit ničím, data uložená na jediném místě jsou zranitelná. Ideálním stavem je, když budete pravidelně zálohovat a zároveň průběžně sledovat kondici vašeho úložného prostoru.