Jak snížit stáří vašeho organismu

Máme pro vás dobrou zprávu. Ve Světě zdraví – nové síti poraden pro zdraví a úpravu váhy dokáží snížit váš věk! Nepotřebují k tomu stroj času ani padělatele dokladů. Stačí, když budete dodržovat individuální doporučení zdejších výživových specialistů a jídelníček sestavený na míru. Řeč totiž není o věku podle občanky ale o skutečném věku vašeho organismu tzv. metabolickém věku.

Pojem metabolický věk vznikl poměrně nedávno. Vyjadřuje se jím poměr mezi hodnotou bazálního metabolismu konkrétního člověka a touto hodnotou u běžné populace stejného věku. Co je to bazální metabolismus? Množství energie, které spotřebujete za 24 hodin na zajištění nezbytných životních funkcí jako je dýchání, srdeční aktivita, udržení stálé tělesné teploty, trávení, funkce mozku, jater, ledvin atd. Na čem závisí hodnota bazálního metabolismu? Ovlivňuje ji celá řada faktorů, z nichž nejdůležitější je věk, pohlaví a množství svalů.

Důležitou úlohu však hraje i stres, různá onemocnění či prodělané redukční diety. Největší energetický výdej mají děti a těhotné či kojící ženy. S věkem výdej energie většinou klesá. U žen bývá bodem zlomu přechod, kdy se rychlost spalování opravdu výrazně zpomalí. Málokdo však sám dokáže na zpomalení svého metabolismu reagovat patřičným snížením množství jídla, které za den sní. Výsledkem jsou tukové polštáře pod kůží ale i kolem vnitřních orgánů. Ty sice nejsou vidět, ale významně ohrožují naše zdraví.
 
Obecně lze říci, že lidé s vysokým obsahem tuku a zdravotními problémy mají metabolický věk vyšší než lidé zdraví. Jaká je optimální hodnota metabolického věku? Michaela Özdogan Schaff erová, odborná lektorka Světa zdraví, říká: „Běžně udáváme, že metabolický věk by měl být zhruba stejný jako kalendářní, ale čím méně, tím lépe. U naprosté většiny našich klientů je metabolický věk alespoň o 10 let vyšší než věk skutečný. Výjimkou však nejsou ani klienti s metabolickým věkem o 30 i více let vyšším. Velmi obézním klientům vychází metabolický věk i hodně přes 100. Naopak většině našich výživových poradců jsme naměřili 17 nebo méně let.“
 
Jak můžeme svůj metabolický věk snížit? Specialisté Svět zdraví doporučují upravit stravování a změnit životní styl – zaměřit se na redukci nadváhy, zvýšit podíl svalů a snížit podíl tuků. Michaela Özdogan Schafferová k tomu dodává: „Metabolický věk je parametr, na kterém se rychle projeví i malá změna k lepšímu. Hned, jak klesne procento tělesného tuku, klesá i metabolický věk. Je příjemné vidět radost klientů, kteří díky naší péči a svému odhodlání ‚zdravě mládnou‘. Nic se však nemá přehánět. Ve Světě zdraví nedoporučujeme rychlou redukci, a tak ani metabolický věk neklesá u našich klientů příliš rychle. Cílem je totiž trvalá změna návyků a úprava životního stylu. Klienty učíme, jak získat zdravou váhu a kondici a udržet si je po celý život.“
 
Měření metabolického věku je součástí individuální konzultace se specialistou Světa zdraví, na kterou se lze objednat telefonicky na pobočce, která vám nejvíce vyhovuje, nebo na www.svet-zdravi.cz. Cena této konzultace je 400 Kč. Její součástí je kromě měření metabolického věku také celá řada profesionálních doporučení a zcela konkrétních rad, jak dosáhnout optimální váhy.
 
Svět zdraví má v současné době na území České republiky 39 poboček a dalších 13 na Slovensku. Jejich seznam najdete na www.svet-zdravi.cz a www.svet-zdravia.sk.