Jak využívat vizualizaci? Rozhovor s NLP trenérem Miroslavem Šůsem. 9. díl

Navazujeme na minulý rozhovor, kde jsem si vyzkoušeli jak pomocí NLP (Neurolingvistické programování) , nastavit mozek pro pocit štěstí a zlepšení zdraví. V dnešní části rozhovoru s  NLP trenérem a koučem Miroslavem Šůsem o NLP (Neurolingvistické programování) pokračujeme v možnostech, které nám NLP nabízí.

Celý týden zkouším pracovat s vibracemi a posilovat mé duté orgány. Docela mě překvapilo, jak dobře funguje na sebe příjemně mluvit. Na začátku mi věta „Mám sám sebe rád“ zněla „nepřirozeně“ až „příšerně“. Čím více jsem ji však říkal, tím lépe jsem dokázal ji vyslovovat tak, aby to pro mě bylo příjemné. Po týdnu už si ji dokáži nejen ráno říci tak, že mě to opravdu dobře naladí na celý.

Tak dnes jsem již zvědaví, jaké další kroky můžeme pro sebe udělat?

Jenom pro začátek, napsal jste si dopis sám sobě do budoucnosti? Doufám, že jste si podrobně představil, jak budete za 10 let vypadat? Podrobně popsal, jaké máte možnosti? Vykreslil, jaké cíle jste si splnil? A prožil, co všechno jste zvládl a jaké nové věci se naučil?

Ještě ne. A to je tak důležité?

Určitě, při psaní tohoto dopisu totiž používáte ten nejvíce účinný nástroj NLP na nastavení mozku, VIZUALIZACI“. Podle psychologických výzkumů mozek při své práci nerozlišuje mezi představou a vzpomínkou. Ať se něco stalo reálně nebo jen v naší hlavě, pro mozek je to totéž. To znamená, co si představím, to mozek musí naplnit.

Jak to vlastně funguje?

Nejlépe si to asi vysvětlíme na příkladu. Chcete shodit svoji váhu, takže si můžete stoupnout před zrcadlo a představit si, jak vlastně chcete vypadat, jaké máte proporce, jak vám to sluší a jak se v tom těle cítíte dobře. Pokud to nezvládnete před zrcadlem, tak zrcadlo sundejte a dělejte to bez něj. Dělejte to pokaždé, když vás to napadne, 20x až 30x denně. Když to dokážete takto dělat půl roku, tak vám garantuji, že Váš mozek vám musí splnit vaši představu a vy shodíte váhu a budete mít postavu, jakou jste si představoval.

To funguje takto jednoduše? Stačí si půl roku představovat, jak mám vypadat a mozek to nastaví?

Ano, to právě potvrdili vědci ve svých výzkumech, mozek nerozlišuje mezi představou a vzpomínkou, tak pokud mu dáme vizi, tak musí dělat to co vidíme. Takže se musíme snažit doplnit naše vizualizace.

Jde vizualizace využít i jinak?

Pokud se zeptáte jakéhokoliv NLP trenéra, řekne vám, že vizualizace je jedna ze základních metod našeho nastavení.  Toto se učí už v základním kurzu NLP praktikant, tak pokud Vás to zajímá více, můžete se na náš kurz přihlásit a zde se tyto metody naučíte.

Vizualizace používají všichni „správní kouči“ a u „NLP koučů“ je to základní výbava pro jeho práci. Totiž většina úspěšných lidí má svoje „osobní vize“. Pokud si vzpomeneme na nejúspěšnější lidi jako byl Steve Jobs, Bill Gates či Warren Buffett a mnoho dalších, všichni tito úspěšní lidé používají vizualizaci. Speciálně pak pro své osobní vize. Co si dokážeme představit, to nám mozek musí naplnit.  

A vizualizaci můžou používat všichni? Jsou přeci jedinci, kterým to nejde a oni také můžou používat vizualizaci?

Jistě, že mohou, pokud to funguje mě, tak to může fungovat i jim. Zkusme jenom na chvilku se trochu uvolnit a vzpomenout si na svůj největší úspěch, na který si právě vzpomenete. Nemusíte zrovna myslet na maturitu, ukončené stánice, sportovní vítězství či dokončeny projekt, stačí, když si vzpomenete třeba na to, že jsme ráno vstali. Tak co jak se vidíte … , jak se cítíte …  a jaké zvuky tam slyšíte? Možná můžete přidat trochu více barev, zkuste to k sobě více přiblížit…

Tak jak, dokázali jste si to představit?

Ano dokázal a také doufám, že se povedlo i čtenářům.

V to doufám, pokud to funguje nám, může to fungovat i vám.

A v příštím týdnu budeme pokračovat v dalších krůčkách.

Také vás zaujaly možnosti vizualizace? Napadlo Vás, že máte také podobné zkušenosti a rádi byste se zeptali na další možnosti NLP? Rádi byste se naučili více? Pokud ANO, napište nám Váš názor, popřípadě Vaše dotazy do naší diskuse nebo můžete napsat rovnou NLP trenérovi Miroslavu Šůsovi na email trener@nlp-trener.cz.

Těšíme se na Vaše dotazy a náměty.