Ječmínek připustil, že poslední dvě letošní rallye mohou být zrušeny

Tragické nehody na rallyeových závodech se již nesmí opakovat, prohlásil prezident Autoklubu České republiky (AČR) Roman Ječmínek. Bude proto po zástupcích Svazu rallye, který oficiální automobilové soutěže na českém území zastřešuje, požadovat, aby nynější situaci komplexně analyzovali a připravili soubor nutných opatření.

Ječmínek zároveň naznačil, že již na úterním mimořádném zasedání rallyeového svazu mohou být zrušeny zbývající dva volné závody v letošním roce. V prosinci by se měly konat Pražský rallyesprint a Mikuláš Rallyesprint Slušovice. Zasedání se zúčastní zástupci jezdců a činovníci ze sobotní tragickou nehodou poznamenané RallyShow Uherský Brod.

"Musíme to (zrušení závodů) zvážit. Pokud by k tomu mělo dojít, muselo by se to udělat okamžitě zítra," řekl Ječmínek ČTK. Kompetence k tomu Svaz rallye Federace automobilového sportu AČR má. "Jsme si vědomi, že už se to dlouho připravuje a bylo by to pro pořadatele finančně ztrátové. Na to ale nemůžeme hrát zřetel," podotkl Ječmínek.
 
Úterního mimořádného zasedání Svazu rallye se Ječmínek osobně zúčastní a bude požadovat, aby jeho čelní představitelé vypracovali písemnou analýzu současného stavu i nehod v minulosti. "Aby to nebylo jen verbální cvičení. Příčiny, důvody, návrhy variantních řešení," řekl Ječmínek. Prezidium AČR jako nejvyšší orgán bude podle něj situaci řešit za měsíc. V té době už musí být analýza hotová.
 
V letošním roce na českých tratích a v jejich okolí již zemřelo sedm lidí, mezi kterými byli spolujezdci i diváci. Nejtragičtější nehoda se stala v sobotu, kdy zemřely čtyři dívky. Přitom už po předchozí nehodě, jež předčasně ukončila zlínskou Barum rallye, už se Autoklub snažil bezpečnost výrazně zvýšit.
 
"Uvidíme, jaká opatření Svaz rallye navrhne. Nechci předbíhat. Může říct, že vše je dostatečné. Musíme ale zajistit takové podmínky, aby se to neopakovalo. Kdyby došlo ještě k jedné takové situaci, skončí tady (rallye) na dlouhá léta. Jako v minulosti v Anglii," řekl Ječmínek.
 
Automobilové soutěže jako takové ale Autoklub zakázat nemůže. "My máme jen možnost, že rallye nedáme do svého kalendáře. Tady ale existuje řada rallye, nad kterými my nemáme žádný vliv," uvedl Ječmínek.
 
Ze strany státu s takovým požadavkem ale ještě nikdo nepřišel. "My tomu chceme předejít tím, že sami budeme vše analyzovat a přijmeme další opatření. Už to bylo natolik zpřísněné a stále je to málo. Už před dvěma lety jsem řekl, že sebekrásnější sport, který za sebou zanechává mrtvé, nemá perspektivu. Tehdy mě média i jezdci roztrhali. I proto jsem teď opatrnější," řekl Ječmínek.
 
zdroj: ČTK