K výměně zbývají desetitisíce řidičských průkazů, tvoří se fronty

Staré řidičské průkazy, kterým končí v úterý platnost, si dosud nevyměnily desítky tisíc lidí. Na úřady si je chodí vyřídit ještě na poslední chvíli a někde se tak tvoří až hodinové fronty, zjistili zpravodajové ČTK. Na dalších úřadech je ale klid. Úředníci očekávají, že tisíce průkazů si lidé nevymění, jejich majitelé jsou třeba dlouhodobě v cizině nebo již kvůli věku přestali řídit. Povinná výměna se týká průkazů vydaných od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004. 

Řidiči, kteří si průkaz nestačí vyměnit, budou muset po Novém roce zaplatit padesátikorunový poplatek za podání žádosti. Musí také počítat s tím, že mohou mít problém s policií. Některé úřady budou mít otevřeno ještě na Silvestra. 
    
Nejvíce nevyměněných průkazů zůstává v Praze a v Brně. V hlavním městě si o výměnu nepožádalo ještě asi 12.000 lidí, dalších 21.000 řidičáků je již připraveno k vyzvednutí nebo jejich vydání úřad zpracovává. Pražský magistrát proto již před časem přijal zvláštní opatření a navýšil počet úředníků, kteří průkazy vyměňují. 
    
V Brně dnes ráno zbývalo vyměnit ještě přes 10.000 řidičských průkazů. Přesto byl před Vánoci na úřadě klid, až 23. prosince a dnes se tvořily od rána dlouhé fronty. Ráno v ní stálo okolo stovky žadatelů a jen o něco méně lidí si šlo vyzvednout nový řidičák. 
    
Na libereckém magistrátu si dnes ráno chtěly doklad vyřídit stovky lidí. Přestože byly v provozu všechny přepážky, mnozí odešli s nepořízenou. Už před 10:00 odmítl odbavovací systém vydávat další pořadová čísla těm, kdo si chtěli žádost o nový řidičský průkaz teprve podat. Výdej hotových průkazů však omezený není, řekl dnes ČTK mluvčí magistrátu Jan Král. 
    
I dvouhodinové fronty se tvořily na pardubickém magistrátu, kam chodí hlavně pro hotové doklady. Zhruba 3500 dokladů není vyměněno také v Českých Budějovicích, kde se v posledních dnech tvoří fronty. Velký zájem o výměnu je i v Hradci Králové, kde byla dnes dopoledne čekací doba téměř hodina. O výměnu v Hradci dosud nepožádalo přes 3000 lidí. Desítky lidí čekalo i ve frontách v Přerově nebo v Olomouci. "Tři čtvrtě roku to tady bylo prázdné a nyní to všichni nechali na poslední chvíli. Lidé si přitom nyní vyzvedávají žádosti, které podali už v červenci, srpnu nebo září," řekla dnes ČTK vedoucí olomouckého oddělení evidence řidičů Hana Kuchařová. 
    
V Plzni zbývá vyměnit 3800 průkazů, žádný nápor ale úředníci neevidují. Příchozí dopoledne čekali asi 15 minut. Desítky lidí si dnes přišlo pro průkaz ve Zlíně, kde zbývá vyměnit 2000 průkazů. Klidno bylo i na jihlavském odboru dopravy, kde počty příchozích nijak nevybočovaly z dlouhodobých průměrů. 
    
Tisíce průkazů zbývá vyměnit i ve středních Čechách. Na tamních odborech dopravy se ale tvořily jen menší fronty, více lidí museli obsluhovat v Mladé Boleslavi, kde zbývá vyměnit 1800 dokladů. 
    
Agendu zvládají vyřizovat podle zjištění ČTK i v Ústeckém kraji, kde se vydalo na úřad nejvíce lidí v Ústí nad Labem. Lidé tam museli čekat asi hodinu. Zvýšený zájem potvrdili také na magistrátu v Děčíně, Mostě či Chomutově nebo na radnici v Litoměřicích. Dopoledne v těchto městech na výměnu řidičáku čekaly dohromady desítky lidí. 
    
Řidiči, který po Novém roce vyjede se starým průkazem, hrozí hned dvě sankce. Podle vedoucího odboru dopravy libereckého magistrátu Pavla Rychetského mohou lidé dostat pokutu na místě od policisty až 2000 korun za řízení bez platného dokladu. "Další sankce hrozí za nesplnění zákonné povinnosti výměny řidičského průkazu, kde ve správním řízení může činit pokuta až 30.000 korun," řekl již dříve Rychetský. 
 
zdroj: ČTK