Kristýna Štorková: Při mentoringu vás nikdo nehodnotí, ale může vás posunout vpřed

Mentoring mi pomohl začít si uvědomovat, že i po několikaleté pauze s dětmi na rodičovské dovolené mám co nabídnout a že zde existuje spousta možností dál osobně růst, říká Kristýna Štorková, loňská účastnice projektu „ Mentoringové stoly pro ženy z Prahy 4“.

Loni jste se Kristýno zúčastnila projektu Business & Professional Women CR „Mentoringové stoly pro ženy z Prahy 4“. Co Vás k tomu přimělo?

Už si přesně nevzpomínám, zda jsem zahlédla pozvánku na stránkách Městské části Praha 4 nebo společnosti Baby Office, které jsou partnerem této akce a velmi mě oslovilo téma. Tenkrát šlo o mentoring s Lenkou Kouskovou, oblastní ředitelkou společnosti 4fin na téma „Je čas řešit sama sebe“, které přesně vystihlo mé momentální rozpoložení. Byla jsem po rodičovské dovolené, kolem „zuřila“ pandemie Covid-19, času rodině jsem věnovala ještě víc něž jsem v té době myslela, že bude nutné. Do toho jsem hledala novou práci a cítila touhu potkat se s někým osobně a neřešit jen věci týkající se rodiny a dětí. 

Mnoho žen, zvláště těch, které tráví řadu měsíců na rodičovské dovolené, může mít obavy zapojit se do projektu jako je tento. Neví, do čeho jdou, co očekávat. Měla jste takový strach i Vy?

Přiznávám, že trochu ano. Ale jak jsem uvedla výše, téma pro mě bylo velmi aktuální a velmi jsem prahla po osobním setkání a rozhovoru s novými lidmi. Hned jak jsem dorazila, zjistila jsem, že strach nebyl na místě.

Co rozptýlilo Vaše obavy?

Asi úplně nejvíc to byla celková příjemná atmosféra v místnosti, kde se nás sešla fajn směs žen, mnohdy maminek, které s sebou měly i děti, což v tomto projektu rozhodně není překážka. O jejich hlídání se totiž starají opravdové profesionálky z Baby Office. Zaujal mě úvod Lenky Kouskové, která se nám stručně představila a podělila se s námi o svůj příběh, prozradila nám, jak se jí podařilo skloubit osobní i profesní život, jakým nástrahám musela čelit. Velmi příjemné pak bylo hlavně to, že při mentoringovém setkání nemusíte na nikoho dělat dojem, třeba jako na pohovoru. Nikdo vás nehodnotí, nesoudí, všichni jsou připraveni poslouchat a sdílet své příběhy a myšlenky. Jste prostě v bezpečném prostředí. 

V čem Vám právě tento mentoring pomohl?

Jednak mi pomohl uvědomit si, že většina žen na rodičovské dovolené nebo už po ní, řešíme velmi podobné starosti týkající se osobního i pracovního života. Často se ocitáme na životní křižovatce, která nás nutí rozhodnout se, kam chceme dál směřovat v pracovním životě. Téměř každou ženu rodičovství změní a člověk přemýšlí nad svým životem z úplně jiného úhlu. A mně konkrétně pomohl začít si uvědomovat, že i po několikaleté pauze s dětmi mám co nabídnout a že je opravdu hodně možností osobního rozvoje. 

Projekt Vás přivedl k organizaci Business & Professional Women CR. Čím Vás její aktivity oslovily?

Tím, že podporují ženy, aby se více zapojovaly do vedoucích pozic ať v politice, tak napříč všemi dalšími profesemi, kde mají doménu muži.  A také tím, kolik aktivit, školení či mentoringů organizují. Jak mění životy všech, kteří jsou do Business & Professional Women CR aktivit zapojeny. Líbí se mi, jak podporují všechny ženy bez rozdílu. 

Jak jste se zapojila?

Nejdříve jen jako účastnice projektu „Mentoringové stoly pro ženy z Prahy 4“. Tam jsem měla možnost osobně potkat prezidentku BPWCR Lenku Šťastnou, která mě následně oslovila v souvislosti s konferencí Equal PayDay, kterou BPWCR pořádá. Zeptala se mě, zda bych se do ní nechtěla zapojit jako dobrovolnice. Vůbec jsem netušila, čím bych mohla být nápomocná, ale vzhledem k obsahu, tématům, zajímavým osobnostem, které se akce účastní jsem si řekla, že to zkusím. Sice pro mě bylo zklamání, že z důvodu sílící epidemie se konference přesunula do onlinu, ale následně se ukázalo, že to pro mě byla výborná zkušenost při hledání práce. Zapojila jsem se nejdříve jako „Dobroholka“ na této konferenci. Vybrala jsem si každý den nějakou mentorku, která mě oslovila. Následně jsem jí byla k dispozici jako technická podpora v aplikaci ZOOM, přes kterou se konference konala. Kladla jsem různé dotazy do chatu, aby se ženy spolu začaly bavit a sdílet na sebe třeba kontakty. Následně jsme sdílely své zkušenosti s jednotlivými mentorkami, řešily jsme, jak předejít technickým problémům, které nás potkaly, sdílely jsme návrhy a nápady, jak vše ještě zlepšit. BPWCR podporuji i nadále, propaguji aktivity této neziskové organizace na sociálních sítích, sdílím myšlenky BPWCR a snažím se je šířit mezi další lidi. A třeba naposledy jsem roznášela letáčky týkající se projektu „Mentoring pro ženy z Prahy 4“ na různá místa na Praze 4. Protože když pomohl mně, budu ráda, když pomůže i dalším ženám s návratem do práce a plněním svých osobních i profesních přání.

Co Vám takovéto zapojení dává?

Dobrý pocit z toho, že jsem zapojená do smysluplného projektu, který pomáhá měnit věci k lepšímu. Zároveň to, že se můžu zapojit do velmi zajímavých aktivit a směřuje mě k dalšímu osobnímu rozvoji. A v neposlední řadě se díky tomuto projektu setkávám s velmi inspirativními ženami, které se navzájem podporují.

Jste na rodičovské nebo mateřské dovolené, rády se setkáváte s dalšími ženami a chcete se rozvíjet? Přijďte se inspirovat zkušenostmi dalších žen u kulatého stolu v rámci projektu „Mentoringové stoly pro ženy z Prahy 4“. 

Další setkání se uskuteční v úterý 19. října 2021 od 9:30 do 11:00 v krásných prostorách Nuselské radnice a zaměří se na to, JAK NAJÍT VYSNĚNOU PRÁCI.

Rezervujte si své místo u stolu ZDE.

Mentoringová setkání v rámci projektu jsou pro ženy z Prahy 4 zdarma díky laskavé podpoře Městské části Praha 4.