Ledovka ukázala, že je třeba v Praze zlepšit komunikaci o MHD

3. 12 2014 | Ledovka, která v Praze ochromila tramvajovou dopravu, podle náměstka pro dopravu Petra Dolínka ukázala, že je třeba zlepšit komunikaci o aktuální situaci v MHD. Lidé by mohli dostávat informační SMS či e-maily. Zároveň se podle něj ukázalo, že náhradní autobusová doprava v podobné situaci nestačí, vytvoří proto operativní skupinu. Podle pražského dopravního podniku by sice bylo technicky možné zajistit, aby troleje a sběrače tramvají nenamrzaly, bylo by to ale příliš drahé.

Zatím není jasné, kolik zastavení provozu tramvají Prahu stálo, náklady budou známé v příštím týdnu. Podle generálního ředitele Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Jaroslava Ďuriše jde nejen o náklady na náhradní autobusovou dopravu, řidiče autobusů, dispečery a další zaměstnance, ale také o ztráty, které dopravnímu podniku vznikly, protože lidé využili auta nebo šli pěšky.
 
Dopravní podnik žádná pochybení při řešení kalamitní situace nepřipustil. Namrznutí trolejí a sběračů tramvají podle Ďuriše zabránit nelze. Mezi trolejí a sběračem bylo někdy i několik centimetrů ledu. Pomohly by třeba ohřívací kabely u trolejí. "Udělat se dá leccos, ale jsou to obrovské finanční náklady," řekl Ďuriš v úterý v České televizi. Dopravnímu podniku také podle něj chybí vozidlo nezávislé na trolejovém vedení, které by rychleji dokázalo odtáhnout nepojízdné tramvaje.
 
Opatření dopravního podniku chce Dolínek zkontrolovat. "Považuji za svou povinnost prověřit, zda byla včas a správně přijata veškerá opaření a okamžitě začít hledat možnosti zlepšení do budoucna. Sestavím operativní skupinu, jejímž úkolem bude zvýšit připravenost Prahy na obdobné situace," uvedl Dolínek.
 
Jako jedna z nejkritičtějších věcí se ukázala špatná informovanost obyvatel. "Budu chtít znát všechny dostupné možnosti, abychom byli schopni vytvořit systém, který bude co nejlépe fungovat a zároveň bude finančně dostupný. Rozhodně chceme po vzoru drah dát občanům možnost zaregistrovat se a dostávat v případě potíží aktuální informační SMS či e-maily,“ uvedl Dolínek.
 
Podle mluvčího dopravního podniku Jiřího Štábla byla kalamita svým rozsahem výjimečná. "Podobný rozsah přerušení provozu tramvají nastal v minulosti pouze v předválečné historii," uvedl. Podnik podle něj postupoval podle plánů pro zajišťování mimořádností v provozu. "Situaci budeme vyhodnocovat pro možné budoucí využití, případná technická řešení jsou však velmi omezená," sdělil ČTK.
 
Problémy měli podle Dolínka například zahraniční turisté. Chyběly předtočené informační smyčky v cizích jazycích, řidiči autobusů neměli k dispozici ani dostatek smyček v češtině. "Lidem oprávněně vadí, že musejí v 21. století uprostřed evropské metropole složitě zjišťovat, jaké mají možnosti, zda přijede náhradní autobus, v kolik hodin se dostanou do práce a podobně," uvedl Dolínek, který se chce v systému informování inspirovat u Českých drah. Na většině zastávek nebyly ráno vůbec žádné informace o tom, že tramvaje nepojedou.
 
Ledovka zastavila tramvaje od pondělního večera, zamrzlo 340 kilometrů trolejí, které bylo nutné ručně oklepat. První spoje byly obnovené v úterý po 15:00, postupně přibývaly další až do úplného obnovení provozu dnes ve 14:00. Pražský dopravní podnik denně přepraví 3,3 milionu cestujících, z toho 1,6 milionu metrem, 914.000 tramvajemi a 836.000 autobusy, včetně příměstských spojů.
 
zdroj: ČTK

Čtěte více

DZ Dražice přichází s komplexním řešením na cestě k energeticky soběstačné domácnosti

DZ dražice, největší český výrobce ohřívačů vody a výhradní dodavatel tepelných čerpadel NIBE, otevírá novou divizi DZ Solar pro fotovoltaická řešení, kterou reaguje na rostoucí zájem o ...

Podporou rodičovské dovolené pro všechny pomůžete rodičům využít jejich potenciál - ve váš prospěch

„Firmy by měly podporovat možnost čerpat rodičovskou dovolenou nejen pro ženy, ale i pro muže. Díky tomu bude jejich zapojení na pracovišti i v rodičovství rovnoměrnější.“

Genderově vyvážený management firem může být realita. Mars napoví, jak na to!

Firmy by měly usilovat o to, aby v jejich vedení měli rovnoměrné zastoupení ženy i muži. Jen tak budou totiž moci plně využít potenciál, který jednotliví členové vedení do firem přináší. Tohle ...

RE/MAX má za sebou úspěšný rok. Obrat vzrostl o více než 40 procent

Přestože již druhým rokem ovlivňuje ekonomické dění v Česku i ve světě pandemie koronaviru, trh s nemovitostmi stále posiluje a zájem firem ani jednotlivců neklesá. Realitní kancelář ...

Zájem o fotovoltaiku stále roste, důvodem je vysoká cena elektřiny

Energetický trh v posledních týdnech zasáhlo dramatické zvyšování cen elektřiny. Faktorů je hned několik – stále vyšší náklady na vstupy potřebné pro výrobu elektřiny, neustále dražší emisní ...

 
.

Speciály

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO