Lyžařská centra ve Středočeském kraji chystají novinky

Středočeská lyžařská střediska investují do svého rozvoje a připravují pro návštěvníky novinky. Třeba Šibeniční vrch u Mnichovic u Prahy provádí největší investice od začátku svého provozu. Ve středních Čechách lze navštívit lyžařské centrum v Mnichovicích a Chotouni u Prahy, areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku a v Kvasejovicích na Příbramsku. Celkově letos provozovatelé investují několik milionů korun.  

Areál Šibeniční vrch podle provozovatele Jana Zenkla nabídne novou sjezdovku, v pořadí už třetí. „Otevřeli jsme též novou půjčovnu lyží a posílili zasněžovací zařízení," řekl. Areál se nově chlubí i obrovským parkovištěm. „Vyřešili jsme tak problémy s parkováním v minulosti," dodal Zenkl. Šibeniční vrch letos do rozvoje investoval šest milionů korun.

Vzhledem k několika špatným zimám se provozovatelé snaží být nezávislí na sněhu, proto pravidelně investují do zasněžovacích zařízení. Areál Monínec zavedl letos novou technologii, díky které není závislý ani na teplotách pod nulou.

Nové zasněžovací zařízení vyrábí malé ledové vločky, které neobsahují zbytkovou vlhkost a mají teplotu minus pět stupňů Celsia. Vzhledem k nízké teplotě se sníh sám chladí a taje velmi pomalu. Zasněžovat tak je možné i při teplotách kolem 15 stupňů.

Provozovatel areálu Kvasejovice na Příbramsku Petr Kroužil médiím řekl, že letos areál neinvestoval do nového vybavení, ale ladil stávající. „Dodělali jsme rybník, ladí se vleky a lyžařská školička. Chceme, aby námi nabízené služby byly co nejlepší a lidé si k nám našli cestu," uvedl.

Dodal, že i přes špatnou minulou sezonu areál letos stoprocentně otevře. „Tržby za minulou sezonu nám bohužel nepokryly ani náklady, věříme ale, že letos se již počasí umoudří," dodal Kroužil.

Všichni oslovení hodnotili uplynulou sezonu jako podprůměrnou. „Poslední dvě sezony byly velmi podobné, obě podprůměrné. Letošní vyhlídky jsou ale lepší," řekl provozovatel Šibeničního vrchu.

Například provozovatel příbramského Padáku letos ukončil činnost. Již dva roky za sebou nebylo středisko pro veřejnost otevřené. „Skončila nám smlouva," řekl bývalý provozovatel Padáku Vladimír Kovalčík. Mluvčí příbramské radnice Pavlína Svobodová potvrdila, že letos se areál určitě neotevře. Loni hlasovali občané v anketě, jestli areál provozovat, nebo ušetřené peníze využít jinak, například na opravu aquaparku. „Anketa dopadla ve prospěch akvaparku," dodala Svobodová.