Malí plameňáci se líhnou v pražské zoo

Hejno plameňáků růžových v pražské zoologické zahradě se rozrostlo o osm nově narozených mláďat. Jejich celkový počet ale není konečný, protože z 15 vajec zůstává v hnízdech ještě sedm nevylíhnutých, sdělil ČTK za zoo Michal Šťastný.  

Plameňáci se líhnou v bílošedém prachovém peří. Později získají šedohnědou barvu a růžovět začínají obvykle až v druhém roce svého života. Mláďata zatím nemají ani pro plameňáky typický zahnutý zobák, ale mají ho rovný, aby je mohli rodiče pohodlně krmit. K výživě mláďat produkují plameňáci zcela unikátní výměšek volete, který se díky specifickému složení nazývá plameňáčí mléko.

Kuželovitá hnízda z bahna jsou od sebe vzdálená tak, aby na sebe sousedící páry nedosáhly a nemohly se při hnízdění štípat nebo jinak rušit. Samice kladou jediné vejce, inkubace trvá zhruba 30 dní. O vajíčko i o narozené mládě se střídavě starají oba rodiče.
 
Plameňáky v pražské zoo návštěvníci najdou ve Vodním světě poblíž pavilonu tučňáků. Vedle růžových Praha chová i chilské a kubánské plameňáky.
 
zdroj: ČTK