Medici tráví nad studiem více hodin než ekonomové

Studenti lékařských, zdravotnických a farmaceutických oborů stráví ve škole a samostudiem dohromady průměrně 40,7 hodiny týdně, u budoucích ekonomů je to o 15,9 hodiny méně. Vyplývá to z průzkumu Eurostudent VI. Hlavní garant průzkumu mezi 16.653 studenty bakalářského a magisterského studia VŠ Jakub Fischer to považuje za velice překvapivý výsledek. Zaskočila ho výše rozdílu v rozsahu studijní zátěže mezi jednotlivými obory. 

Po budoucích zdravotnících a lékárnicích tráví nejvíce času studiem lidé z technických vysokých škol, 34,7 hodiny týdně. Vedle ekonomů jsou podprůměrně zatíženi studenti některých humanitních a společensko-vědních oborů. V posluchárnách a samostudiem tráví 27,7 hodiny týdně.

Fischer upozornil, že vysoké rozdíly vrhají trochu jiné světlo na systém evropských kreditů nazývaný ECTS. Předpokládá se v něm, že by student VŠ měl průměrně odstudovat 60 evropských kreditů ročně, jeden evropský kredit by měl mít zátěž mezi 25 a 30 hodinami. "To platí pro všechny obory. Najednou se ukazuje, že v České republice to asi tak úplně neplatí, čili to bude vyžadovat nějakou hlubší analýzu," řekl Fischer.

Průměrně studenti prezenčního studia stráví v posluchárnách nebo samostudiem 33,3 hodiny týdně. Nejvíce času tráví ve škole od pondělí do čtvrtka, páteční průměr strávený studiem ve škole je 1,5 hodiny.

Placené práci věnují nejvíce času budoucí právníci, průměrně 21 hodin týdně. Ze studentů, kteří mají pravidelnou placenou práci, má přes 60 procent studentů právnických, ekonomických a pedagogických oborů vyšší než poloviční úvazek.