MfD: Spořicích státních dluhopisů bude méně, asi i nižší úrok

Spořící státní dluhopisy už nebudou tak výhodné, ministerstvo financí jich vydá méně než dřív a navíc zřejmě vynesou na úrocích méně peněz. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na ministra financí Andreje Babiše (ANO). 

"Proti předchozím sériím emisí dojde k redukci prodané jmenovité hodnoty a s velkou pravděpodobností i k redukci výnosů," řekl MfD ministr. Deník připomíná, že o předchozí emise státních spořících dluhopisů, s nimiž začal bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), byl mezi lidmi velký zájem. Prodej nových se chystá na květen. Ministerstvo čelilo podle deníku v minulosti kritice, že si stát půjčuje od občanů příliš draho a že na kapitálovém trhu by mu velcí investoři poskytli peníze levněji. 
    
Zatím naposledy si lidé mohli dluhopisy pořídit koncem loňského roku ve vánoční emisi. Tehdy objednali a zaplatili spořicí státní dluhopisy za téměř 21,3 miliardy korun. Zájemci měli k dispozici prémiový dluhopis s tříletou splatností a průměrným ročním výnosem před zdaněním 2,3 procenta. O ten také byl podle ministerstva největší zájem, prodalo se jej za téměř 11 miliard korun. Dále ministerstvo financí loni v listopadu a prosinci nabízelo pětiletý kuponový dluhopis s průměrným ročním výnosem 2,73 procenta, pětiletý reinvestiční spořicí dluhopis s ročním výnosem 2,98 procenta a sedmiletý protiinflační dluhopis. Ten je úročen podle míry inflace. Zároveň k tomu u něj ministerstvo zavedlo reálný výnos 0,5 procenta ročně. 
 
zdroj: ČTK