Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Na mnoha místech ČR je zhoršená kvalita ovzduší

24. 10 2012 | Na mnoha místech v repubilce nadále přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky. Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový je stále překročen na většině měřicích stanic v Moravskoslezském kraji. V Pardubicích je stále překročený limit polétavého prachu. Limit byl dnes mezi sedmou a osmou hodinou ranní překročen o 12,0 mikrogramu na metr krychlový. Ve Středočeském kraji byl tento limit překročen v Kladně a Mladé Boleslavi.

V Moravskoslezském kraji je stále zhoršená kvalita ovzduší

V Moravskoslezském kraji nadále přetrvávají zhoršené rozptylové podmínky. Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový je stále překročen na většině měřicích stanic v regionu. Výjimkou je pouze stanice v Opavě. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
 
Největší znečištění ráno vykazovaly stanice v Ostravě-Zábřehu a Bohumíně na Karvinsku, kde se průměrné denní koncentrace polétavého prachu pohybovaly nad 80 mikrogramy na metr krychlový.
 
"Během dnešního dne nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace. Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu budou v Moravskoslezském kraji nad hodnotou imisního limitu," uvedli meteorologové.
 
Připomněli, že pro aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek stále platí smogová situace, která byla kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám vyhlášena v neděli večer. Varuje před možným vyhlášením regulace, při níž podniky musí dodržovat ekologická opatření.
 
V Pardubicích je stále překročený limit polétavého prachu
 
Rozptylové podmínky v Pardubicích jsou zhoršené. Limit polétavého prachu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl dnes mezi sedmou a osmou hodinou ranní překročen o 12,0 mikrogramu na metr krychlový. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
 
Hodnoty polétavého prachu na měřicí stanici v městské části Dukla překročily limit v pondělí dopoledne. Signál regulace meteorologové vyhlásit nemuseli. Začíná platit, když průměrná denní koncentrace imisí prachu překročí 150 mikrogramů na metr krychlový.
 
Rozptylové podmínky a kvalita ovzduší se podle ČHMÚ budou zhoršovat až do čtvrtka. V pátek by se mělo ochladit a být větrno, což má inverzi zlikvidovat. Zhoršené rozptylové podmínky jsou i na Ostravsku a v Praze.
 
Ve Středočeském kraji trvají zhoršené rozptylové podmínky
 
Ve Středočeském kraji jsou dnes mírně zhoršené rozptylové podmínky. Průměrná denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší ráno překračovala povolený limit 50 mikrogramů na metr krychlový na stanicích v Kladně a Mladé Boleslavi. Kvalita ovzduší je uspokojivá a proti pondělí se na většině míst zlepšila. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.
 
Nejhorší rozptylové podmínky dnes ráno byly v Kladně-Švermově, kde byla naměřena koncentrace polétavého prachu přes 64 mikrogramů na metr krychlový. V centru Kladna a Mladé Boleslavi byl limit překročen pouze mírně. V Berouně koncentrace stagnuje kolem průměrného denního limitu.
 
Nejlepší situace je naopak v Příbrami, kde hodnoty polétavého prachu přes noc klesly pod hranici povoleného limitu, k 09:00 tam bylo naměřeno přes 44 mikrogramů na metr krychlový.
 
Rozptylové podmínky jsou v posledních dnech zhoršené i v dalších oblastech Česka, špatně se dýchá zejména v Moravskoslezském kraji. Zhoršené rozptylové podmínky by měly podle meteorologů pokračovat do čtvrtka. Zlepšení očekávají v pátek, kdy se má ochladit.
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Udržte tělo v rovnováze a předejděte bolesti pomocí chytrých cviků

Aby bylo tělo zdravé, musí správně fungovat každý sval. Pomocí cviků metody FitPainFree® „donutíme“ všechny svaly správně fungovat. To je podstatou toho, jak se dostat z bolestí pohybového ...

Kristýna Štorková: Při mentoringu vás nikdo nehodnotí, ale může vás posunout vpřed

Mentoring mi pomohl začít si uvědomovat, že i po několikaleté pauze s dětmi na rodičovské dovolené mám co nabídnout a že zde existuje spousta možností dál osobně růst, říká Kristýna ...

Kulaté stoly pro ženy z Prahy 4 – podpora na jejich cestě za ekonomickou nezávislostí

Jste na rodičovské nebo mateřské dovolené a rády se setkáváte s dalšími ženami? Přijďte se inspirovat zkušenostmi dalších žen u kulatého stolu. V rámci podzimního běhu programu ...

Základní škola s mateřskou školou v Bzenově využívá environmentálně šetrný způsob vytápění

Základní škola s mateřskou školou v Bzenově v okrese Prešov na Slovensku je zaměřená na environmentální styl výchovy, který vede děti k aktivní účasti na ochraně a utváření zdravějšího životního ...

Zdravotnictví se vrací do normálu, lidé začínají dohánět zanedbané návštěvy

Posledních šest měsíců spousta lidí zanedbávala návštěvy lékaře a dávala přednost sociální distanci. Dle průzkumu České asociace farmaceutických firem (ČAFF) téměř třetina lidí omezila v době ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO