Nadace Charty 77 ocení za občanskou statečnost Činoherák Ústí

Nadace Charty 77 udělí Činoheráku Ústí, který navazuje na tradici bývalého Činoherního divadla, Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost. ČTK o tom dnes informovala Indira Bornová z nadace. Porota ocenila mimo jiné to, že členové divadla pokračovali v činnosti v improvizovaných podmínkách, přestože "byli vystaveni nebývale hrubému a nekulturnímu mocenskému ataku, přívalu lží a projevům primitivní papalášské arogance". 

Soubor opustil Činoherní divadlo loni na konci března poté, co se po dlouhém sporu nedohodnul s bývalým vedením města na financování. Většina herců a dalších zaměstnanců přešla do nového spolku Činoherák Ústí. 
    
Podle Nadace Charty 77 vedení města divadlo prakticky zlikvidovalo. "Členové souboru se však nevzdali a za nebývalé občanské podpory obyvatel Ústí, která následně vyvolala celostátní vlnu solidarity, pokračovali v činnosti v těžkých improvizovaných podmínkách," uvedla nadace. Silný příběh podle ní strhl občany města, kteří změnu svých preferencí projevili v následných komunálních volbách. 
    
Nadace Charty 77 je jednou z nejvýznamnějších neziskových organizací v České republice. Cenu Františka Kriegla uděluje od roku 1987 za mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a občanské svobody, národní nezávislost či demokracii. Jejími nositeli jsou například hudebník Karel Kryl, bývalý disident a polistopadový český premiér Petr Pithart nebo novinářka Petra Procházková. 
    
Letošní cena bude slavnostně předána v květnu v v rezidenci pražského primátora. 
 
zdroj: ČTK