Náměstek Petera bude zastupovat Ratha

Středočeský kraj povede krajský náměstek pro životní prostředí Miloš Petera (ČSSD). Zastoupí hejtmana Davida Ratha (ČSSD), kterého v pondělí zadržela policie. Petera to dnes řekl ČTK.  

"Odpoledne jedu na krajský úřad. Sejdu se s ředitelem úřadu, abych si vyjasnil kompetence z hlediska zákona o krajích. Tam bych měl vědět více informací," uvedl. Ve středu se bude situací kolem hejtmanova zatčení zabývat užší vedení ČSSD.

Podle ústecké krajské státní zástupkyně Lenky Bradáčové bylo zadrženo celkem osm lidí - pět mužů, z toho jeden poslanec, a tři ženy. Zadržení jsou podle ní podezřelí z poškozování zájmů Evropské unie, podplácení či přijetí úplatku a sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky. Rath byl údajně zadržen při činu.
 
Předmětem zájmu detektivů jsou podle serveru Lidovky.cz tendry ve středočeských krajských nemocnicích, především v příbramské a kladenské; skupina ale údajně organizovala i podvody s eurodotacemi při rekonstrukci Buštěhradského zámku, uvedl server.
 
Hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl (ČSSD) ČTK řekl, že má o případu málo informací. Podotkl, že oblastní nemocnice jsou akciovými společnostmi a jeho odbor řídí spíše státní správu a příspěvkové organizace. "My jsme ani nebyli zváni na žádná výběrová řízení," dodal. Do chodu oblastních nemocnic prý Seidl může zasahovat jen jako člen jejich valné hromady.
 
Mezi zatčenými je údajně i ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, která je stejně jako Rath zastupitelkou za ČSSD v Hostivici. Seidl to stejně jako ekonomicko-obchodní náměstek kladenské nemocnice Jaroslav Pokorný nechtěl potvrdit.
 
zdroj: ČTK