Nespokojení zemanovci diskutovali o změně názvu či nové straně

V Praze zasedla Platforma obrody, kterou založili nespokojení členové Strany práv občanů -zemanovci. V projevech zazněly výzvy k odstranění prezidentova jména z názvu či k založení zcela nové strany. Za volební neúspěch strany podle nich může hradní kancléř a expředseda Vratislav Mynář či místopředsedové Martin Nejedlý a Vladimír Kruliš. 

"Pokud to dále myslíme s Českou republikou dobře, měli bychom diskutovat o pozměnění názvu strany," řekl na úvod bývalý šéf pražské organizace SPOZ Miroslav Šlouf. Někdejší blízký spolupracovník současného prezidenta Miloše Zemana dnešní zasedání svolal. Platforma obrody má ve znaku bájného ptáka fénixe vyvedeného v národních barvách. 
    
Bývalý místopředseda strany pro organizaci Josef Baxa uvedl, že řada členů podporovala Zemana až do jeho zvolení prezidentem, později ale moc ve straně převzala část vedení, která je hlavě státu blízká. "Odtáhli jsme Zemana na Hrad. Spousta lidí udělala tu černou, neviditelnou masarykovskou práci," řekl Baxa. Nyní podle něj Zeman "sedí na Hradě a obklopil se hrstkou všehoschopných vyvolených." 
    
V průběhu večera zaznívaly názory, co dál se stranou. Podle jednoho ze zakládajících členů SPOZ Vladimíra Höniga je zřejmě přežitkem politické dělení na levici a pravici. "Pokud chceme něco změnit, potřebujeme mimořádný volební sjezd a hospodářský audit kolem voleb," uvedl Šlouf. "V očích veřejnosti je strana odepsaná," řekl někdejší člen organizace v Královéhradeckém kraji Otto Salač. Podle něj je lepší založit zcela novou politickou platformu, protože pověst SPOZ mezi voliči výrazně utrpěla. 
    
Podpora SPOZ stála za úspěchem prezidenta Zemana v přímé volbě hlavy státu. Někteří analytici poté předpovídali, že by strana mohla uspět ve volbách do Sněmovny. Krátce před rozhodujícím hlasováním se ale SPOZ rozdělila na dva tábory. Velká část předsednictva se dostala pod silnou kritiku krajských organizací, kterým se nelíbily výrazné zásahy pražské centrály do volebních kandidátek. Šéfové strany ale naopak z volebního neúspěchu obvinili "odbojné" členy strany, například Šloufa nebo šéfku dnes již zrušené organizace v Plzeňském kraji Ditu Portovou. 
    
Zemanovci budou mít mimořádný stranický sjezd několik dní před Vánoci, nemá být však volební. Návrhy, které vzešly z dnešního jednání platformy, by tam měly být prodiskutovány. Objevují se ale hlasy, že prosincový sjezd bude pouze "vánoční besídkou", na níž současné vedení potvrdí své mandáty a kroky, které v čele strany učinilo. 
 
zdroj: ČTK