Novoroční ohňostroj se přestěhuje na Vítkov

Oslavy nového roku v Praze nebudou ani letos ochuzeny o jedinečnou podívanou, kterou nabízí sledování ohňostroje. Čeká je ale jedna výrazná změna. Z Letné se ohnivá show přesune na vrchol Vítkova, do prostoru Národního památníku.   

Za posledních deset let se jedná již o třetí změnu tzv. odpaliště. Letenská pláň byla v roce 2009 vyměněna za ponton na Vltavě, před dvěma lety se magistrát rozhodl vrátit ho zpět.

„Umístění odpaliště na vítkovský vrch dokonale splňuje naše požadavky, definované zejména viditelností ohňostroje,“ řekl k tomu Vít Hofman, tiskový mluvčí pražského magistrátu.

Rakety a petardy budou létat přímo z prostranství pod nohama bronzové sochy Jana Žižky z Trocnova. „Budova Národního památníku na Vítkově nebude ohňostrojem nijak ohrožena. Již v minulosti se zde podobné ohňostroje konaly,“ říká Hofman.

Památník se nachází ve výšce 261 metrů nad mořem, je jedním z nejvýše položených míst v užším centru Prahy. Letošní volba magistrátu by tak mohla zaručit dobrou viditelnost ohňostroje i ze vzdálených částí metropole.

Novoroční ohňostroj v Praze začne v šest hodin večer, což je varianta, kterou si před čtyřmi lety Pražané sami vybrali v internetovém hlasování.
Předchozí ročníky se konaly po silvestrovské půlnoci, což vyvolalo kritiku ze strany diváků, podle kterých ohňostroj zanikl mezi ostatními. Stěžovali si také majitelé restaurací, jimž hosté pod záminkou sledování oslav utíkali bez placení.