Parkoviště P+R se minulý rok využily méně než v roce 2010

Záchytná parkoviště P+R (Park and Ride) v Praze loni využilo 923.178 automobilů, což je zhruba o 10.000 aut méně než v roce 2010. Informoval o tom mluvčí Technické správy komunikací hlavního města Prahy (TSK) Tomáš Mrázek. Na území metropole je 17 parkovišť P+R s kapacitou zhruba 2900 míst. V některých částech města je jich ale málo, TSK plánuje nová na Zličíně a Černém Mostě.

Počet automobilů využívajících P+R do roku 2010 stále rostl, loni se růst poprvé zastavil. Praha loni zdvojnásobila poplatek za využití parkovišť, zrušila také výhody, které se týkaly zvýhodněného jízdné na MHD. I přesto ale řidiči, kteří do Prahy dojíždí především se středních Čech, mají o tato parkoviště zájem. "Umístění vozidel na P+R je jednoznačně nejvýhodnější formou parkování v metropoli. Cena 20 korun za den je oproti sazbám na komerčních parkovištích naprosto zanedbatelná," uvedl Mrázek.

Nejvyužívanějším parkovištěm byl podle Mrázka loni Chodov u dálnice D1, kde za rok zaparkovalo 217.710 vozů. Následovaly Letňany s počtem 187.061 vozů a Černý Most I se 121.786 vozy. Z hlediska procentuální vytíženosti byly na prvních místech parkoviště na Zličíně a Černém Mostě. Nejméně řidiči využívali P+R v Běchovicích u vlakového nádraží.

Aktuální informace o obsazenosti těchto záchytných parkovišť lidé najdou na internetových stránkách pražské technické správy komunikací www.tsk-praha.cz. Řidiči si také mohou aktivovat službu TSK info, díky níž jim budou zdarma zasílány informace o parkovištích na jejich e-mailové adresy. Informaci k této službě motoristé najdou také na stránkách TSK.

zdroj: ČTK