Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Podle Sobotky se má karenční doba v nemoci zrušit, Babiš je proti

27. 01 2015 | Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je potřeba znovu zavést nemocenskou v prvních třech dnech nemoci. Výše dávky by ale závisela na dohodě odborářů se zaměstnavateli i na "možnostech úpravy" odvodů na nemocenské pojištění. Sobotka to dnes řekl novinářům. Vláda má zrušení takzvané karenční doby ve své koaliční smlouvě. Negativní postoj k tomuto kroku má ale ministr financí Andrej Babiš (ANO). Proti jsou i zaměstnavatelé. Odbory naopak po proplácení nemocenské od počátku stonání volají. Teď od 4. do 14. dne platí zaměstnavatel náhradu mzdy, od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění.

"V každém případě je potřeba se vrátit k proplácení nemocenské i v prvních třech dnech nemoci. Domnívám se, že ta dávka by měla být o něco nižší, než je v dalších dnech nemoci, ale v každém případě není v pořádku a není spravedlivé, pokud lidé, kteří jsou zaměstnaní, platí si zdravotní pojištění, v prvních třech dnech nedostanou ani korunu," uvedl premiér.
 
Podle něj by nemocenská v prvních třech dnech stonání měla být o něco nižší než v dalších dnech, záležet ale bude na dohodě mezi odboráři a zaměstnavateli i na "možnostech úpravy eventuální platby pojistného", tedy nejspíš na shodě na případném zvýšení či snížení odvodů. Sobotka řekl, že k diskusi vyzval i koaliční partnery - ANO a lidovce. Vláda ve své koaliční smlouvě uvedla, že obnoví vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, pokud se na tom tripartita dohodne.
 
"Já se k tomu (zrušení karence) stavím negativně, protože samozřejmě na podnikatelích je už dost velká zátěž," uvedl v Bruselu Babiš. Poukázal na podmínku, že musí být dohoda v tripartitě. "Pokud vím, tak zaměstnavatelé jsou proti, takže uvidíme, až to bude na stole, k čemu dospějeme," dodal.
 
Odbory na posledním loňském tripartitním zasedání avizovaly, že zrušení takzvané karenční doby budou letos prosazovat. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula ČTK řekl, že je nejdřív nutné znát vývoj výdajů a další ukazatele a také diskutovat o výši pojistného pro zaměstnavatele. Konkrétní částky, jak by měla dávka vypadat, nechtěl zatím přiblížit.
 
S návrhem na zrušení karenční doby přišel i místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) s kolegy. Vlastní návrh mají také komunisté, podle nich by se mělo vyplácet v nemoci 100 procent výdělku. "Bohužel v Senátu a Sněmovně jsou tyto dva návrhy. Doufám, že autoři ale raději přijmou dohodu sociálních partnerů s vládou a návrhy třeba stáhnou," uvedl Středula.
 
Proti zrušení karenční doby je Svaz průmyslu a dopravy. Obává se toho, že by mohlo přibýt zneužívání nemocenské. Podle odhadů svazu se dá také očekávat zvýšení krátkodobé pracovní neschopnosti až u tří procent zaměstnanců. "V důsledku toho lze předpokládat nárůst přesčasové práce a nezřídka i přetěžování stávajících zaměstnanců. Zvýšila by se administrativa a firmám by vzrostly náklady na kontrolu nemocných zaměstnanců," uvedl mluvčí svazu Milan Mostýn.
 
V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku. Nemocenská se pak vyplácí od 15. dne nemoci. Podle kalkulačky ministerstva práce člověk s průměrným měsíčním příjmem 15.000 korun dostane za poslední týden třítýdenního stonání nemocenskou 1869 korun, pracovník s průměrným výdělkem 25.000 korun pak 3108 korun a zaměstnanec s mzdou 65.000 korun pak 5495 korun.
 
Dávky se počítají z průměrného denního příjmu. Z částky do 888 korun se bere 90 procent, od 888 do 1331 korun 60 procent a od 1331 do 2662 pak 30 procent. Denní nemocenská od 15. dne dosahuje 60 procent součtu. Maximální denní dávka může činit 879 korun, připadne lidem s příjmem zhruba 81.000 korun a víc.
 
Karenční dobu zavedla ve svém úsporném balíčku Topolánkova vláda. Ústavní soud karenci pak k pololetí 2008 zrušil. Kabinet ji prosadil znovu, snížil ale odvody firmám. Podruhé se neproplácením nemocenské v prvních třech dnech nemoci ústavní soudci zabývali před pár lety, úpravu ale nechali v platnosti.
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Kulaté stoly pro ženy z Prahy 4 – podpora na jejich cestě za ekonomickou nezávislostí

Jste na rodičovské nebo mateřské dovolené a rády se setkáváte s dalšími ženami? Přijďte se inspirovat zkušenostmi dalších žen u kulatého stolu. V rámci podzimního běhu programu ...

Základní škola s mateřskou školou v Bzenově využívá environmentálně šetrný způsob vytápění

Základní škola s mateřskou školou v Bzenově v okrese Prešov na Slovensku je zaměřená na environmentální styl výchovy, který vede děti k aktivní účasti na ochraně a utváření zdravějšího životního ...

Zdravotnictví se vrací do normálu, lidé začínají dohánět zanedbané návštěvy

Posledních šest měsíců spousta lidí zanedbávala návštěvy lékaře a dávala přednost sociální distanci. Dle průzkumu České asociace farmaceutických firem (ČAFF) téměř třetina lidí omezila v době ...

Maloobjemový ohřívač vody TO získal ocenění za design BIG SEE Product Design Awards 2021

Společnost DZ Dražice, největší český výrobce ohřívačů vody a akumulačních nádrží, získala ocenění BIG SEE Product Design Awards 2021 za design elektrických ohřívačů vody TO 5.1 a TO 10.1. Tato ...

Pracovníci záchranné stanice jako kachní taxi

Mezi nejhojněji zastoupený druh vodního ptactva v Praze patří kachna. Je také jedním z nejčastějších pacientů pražské Záchranné stanice pro volně žijící živočichy. S jarem ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO