Podporou rodičovské dovolené pro všechny pomůžete rodičům využít jejich potenciál - ve váš prospěch

„Firmy by měly podporovat možnost čerpat rodičovskou dovolenou nejen pro ženy, ale i pro muže. Díky tomu bude jejich zapojení na pracovišti i v rodičovství rovnoměrnější.“

Řada firem řeší, jak maximálně využít potenciál všech svých zaměstnanců. Jedním z kroků, které jim v tom mohou pomoci je usnadnit rodičům, a nejen ženám, připravit se na roli rodiče, a i během rodičovské dovolení jim umožnit být v kontaktu se zaměstnavatelem. Potvrzují to i výsledky studie #HereToBeHeard, kterou mezi ženami z 88 zemí světa realizovala společnosti Mars. Celkem se jí zúčastnilo více jak 10 300 žen.

Co je podle této studie  možné udělat pro to, aby mohlo více stávajících i budoucích rodičů plně využít svůj potenciál?:

• Umožněte všem zaměstnancům možnost rodičovské dovolené bez ohledu na pracovní pozici a pracovní úvazek. Ulehčete jim období před, během a po rodičovské dovolené.
• Podpořte všechny nové rodiče bez ohledu na jejich životní situaci (osobám stejného pohlaví, heterosexuálům, samoživitelům a adoptivním rodičům) odpovídající placenou dovolenou.

Specializovaná organizace OSN (ILO) usilující o prosazování sociální spravedlnosti a mezinárodně uznávaných pracovních práv, doporučuje umožnit alespoň 18 týdnů rodičovské dovolené. Podle UNICEF a OECD je ideální doba rodičovské dovolené šest měsíců.

• Vytvořte takové podmínky pro rodiče, aby zvládli skloubit práci s péči o děti po návratu z rodičovské dovolené.
• Poskytněte manažerům školení a patřičné zdroje, a to nejen k podpoře čerpání rodičovské dovolené samotným rodičům, ale také týmům během přechodných období.
• Nabídněte placené volno k léčbě neplodnosti, zotavení se po potratu nebo pro přizpůsobení se procesům během adopce či přípravy na pěstounství.

Důkazem toho, že pro firmy jsou rovné příležitosti žen a mužů důležitým tématem, je i oblíbená pracovně-zážitkové akce Equal Pay Day. I letos se na ní představí hned několik osobností. Chybět nebude například Daria Maslovskaia, People&Organization Director at Mars Central Europe, Zuzana Lošáková, Corporate AffairsDirector for Central Europe ve společnosti Mars, která je jednou z ambasadorek 13. ročníku Equal Pay Day, nebo Sophie Gaspard, Supply Chain Director ve společnosti Mars. 

Letošní 13. ročník Equal Pay Day můžete navštívit ve dnech 8. a 9. dubna v Clarion Congress Hotel Prague a 10. dubna se zapojit do online mentoringu odkudkoliv. 

Více informací o programu a vstupenkách naleznete ZDE