Policie loni zabavila rekordní množství marihuany a pervitinu

Policie v loňském roce v Česku zabavila rekordní množství 735 kilogramů marihuany a téměř 70 kilogramů pervitinu. Drogové podsvětí ovládly hlavně zločinecké skupiny z Vietnamu, které se v posledních letech zaměřily na výrobu obou druhů drog. V poslední době se ale odklánějí od pěstování konopí a aktivity přesouvají k výrobě pervitinu. Konopí se pro ně totiž stává méně atraktivní z důvodu vysoké počáteční investice do vybudování pěstírny a vysokého rizika jejího odhalení. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou dnes zveřejnila Národní protidrogová centrála (NPC). 

Policisté loni odhalili 276 pěstíren konopí, v nichž bylo přes 73.600 rostlin. Počet zajištěných pěstíren meziročně vzrostl o 77. Množství zabavené marihuany proti roku 2012 vzrostlo o 172 kilogramů. 
    
"Většina vypěstované marihuany byla určena pro domácí trh, nicméně i nadále docházelo k velkoobjemovému vývozu do zahraničí," uvádí výroční zpráva NPC. Pašeráci marihuanu z Česka nejčastěji vyváželi do sousedních států, Ukrajiny, Maďarska, Velké Británie nebo zemí Skandinávie. 
    
Počet zajištěného pervitinu loni vzrostl více než dvojnásobně oproti roku 2012, kdy policie zabavila 32 kilogramů této drogy. Počet odhalených varen v Česku loni proti roku 2012 mírně vzrostl o 26 na 261. Jejich počet je však výrazně nižší než v předcházejících letech, kdy bylo ročně odhaleno i přes 300 nebo 400 varen. 
    
Podle policistů se totiž zločinecké skupiny přiklánějí k velkoobjemové výrobě pervitinu, a to zejména v příhraničních oblastech, kde se zvyšuje poptávka od zahraničních uživatelů drog. V těchto zařízeních lze při jednom vaření vyrobit několik desítek kilogramů pervitinu, výroba je tam zároveň organizovaná na směny. 
    
Vietnamské zločinecké skupiny se zabývají velkoobjemovou výrobou marihuany od roku 2007 a pervitinu od roku 2009. Kontrolu nad výrobou a distribucí pervitinu se jim podle výroční zprávy podařilo získat v posledních dvou letech. "Z velké části k tomu přispěla snadná dostupnost léčiv s vysokým obsahem pseudoefedrinu," zmiňuje zpráva NPC. Obchod s drogami dále ovládají zejména kosovští Albánci, Nigerijci nebo Turci. 
    
Výroba a prodej pervitinu s marihuanou loni podle policie tvořila 90 procent drogové kriminality. Podíl kokainu a heroinu nedosahoval ani pěti procent. Celková hodnota loni zabavených drog v Česku byla zhruba 71 milionů korun. Pokud by se však dostaly do pouličního prodeje byla by částka mnohem vyšší.
 
zdroj: ČTK