Poslanci rozhodnou o důvěře Rusnokovu kabinetu, asi ji nedostane

Poslanci dnes rozhodnou o důvěře úřednické vládě Jiřího Rusnoka. Z rozložení sil v dolní komoře vyplývá, že kabinet ji nedostane. Schůzi navštíví i prezident Miloš Zeman, který takzvanou vládu odborníků jmenoval bez vazby na dolní komoru po pádu koaličního kabinetu Petra Nečase (ODS). Poslanci rozhodnou také o řadě zákonů.

Aby kabinet důvěru získal, musela by se pro něj v hlasování po jménech vyslovit nadpoloviční většina přítomných poslanců. Proti budou podle deklarací svých zástupců poslanci bývalé koalice ODS, TOP 09 a Starostů a LIDEM, a také někteří nezařazení poslanci. Proti vládě by tak měla hlasovat více než stovka poslanců, tedy nadpoloviční většina.

 

Rozložení sil v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR před hlasováním o důvěře úřednické vládě Jiřího Rusnoka

Pro vládu budou poslanci někdejší opozice - ČSSD, KSČM a Věcí veřejných. Dohromady jde o 91 hlasů. Podporu kabinetu deklaroval i nezařazený Josef Dobeš, další nezařazení ještě nebyli rozhodnuti.

Pokud Rusnokův kabinet důvěru nezíská, měl by podat demisi. Další kroky bude mít v rukou Zeman; je možné, že úřednická vláda bude v demisi řídit zemi ještě i nějakou delší dobu dál.

Poslanci budou na schůzi, která dnes začíná, projednávat také dvě desítky zákonů. Patří k nim návrh na zrušení kontroverzní karty sociálních systémů a předloha, která přenese platbu daně z převodu nemovitosti z prodávajícího na kupujícího. Sněmovna bude schvalovat také kauce pro obchodování s tvrdým alkoholem a několik norem navazujících na změny v soukromém právu, hlavně nový občanský zákoník.

Autor: ČTK