Povodňové škody na silnicích a železnici přesáhly čtyři mld. Kč.

Účet škod na na silnicích a železnicích po povodních z letošního června přesáhl čtyři miliardy korun. Nejhůře se z následků povodní zotavuje železnice. Mimo provoz stále zůstávají tři nejpostiženější trati mezi Pečkami a Kouřimí, Úpořinami a Chotiměří a mezi Rynolticemi a Křižany na Liberecku. Celkem 1,8 miliardy korun žádají na opravy poškozených silnic jednotlivé kraje, 1,1 miliardy požadují obce a 850 milionů žádá správa železnic. Nejmenší škody způsobila povodeň na dálnicích. Na jejich opravy bude stačit 45 milionů korun. Vyplývá to ze seznamu škod, který včera ČTK poskytlo ministerstvo dopravy.

"Pro úsek Pečky- Kouřim vypisujeme výběrové řízení na opravu trati a na zbylých dvou úsecích stále pracují geodeti," uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský. Geodetický průzkum se totiž protáhl proti očekávání a bylo nutné provést daleko více průzkumných sond. Stále nestabilní je například svah, který nedaleko Lovosic nad obcí Litochovice nad Labem zavalil jak železniční trať tak i rozestavěnou část dálnici D8.
 
Z poškozených silnic zbývá oprava komunikací prvních tříd I/30 a I/62 na Ústecku a Děčínsku, kde je potřeba výměna svodidel, opravit poškozené krajnice a odvodnění. Oprava povrchu do konce roku čeká rovněž silnici I/15 na Litoměřicku, zborcená opěrná zeď na komunikaci I/8 na Teplicku bude provizorně zajištěná, aby neohrožovala dopravu a k definitivní opravě přikročí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nejdříve napřesrok, uvedla mluvčí organizace Nina Ledvinová. Celkem si opravy silnic I. tříd vyžádají zhruba 265 milionů korun.
 
Největší balík peněz schválilo ministerstvo dopravy na opravu krajských silnic. Nejvíce peněz (přes miliardu korun) z krajů požaduje Středočeský kraj. Tomu ministerstvo dopravy ke konci srpna zaslalo na opravy 650 milionů korun z celkově schválených 938 milionů. Celkem dopravní resort na opravy silnic druhých a třetích tříd, o které se starají jednotlivé kraje, zaslal zhruba 1,1 miliardy korun.
 
Přes miliardu požadují i obce na odstranění škod na místních komunikacích. Těm ale dosud úřad zaslal jen 223 milionů korun. "Je nutné, aby byla prokázána příčinná souvislost mezi škodou a letošními povodněmi," uvedla mluvčí ministerstva Andrea Volaříková s tím, že část žádostí obcí už hodnotící komise vyhodnotila jako nevyhovující a u dalších žádala o doplnění dokumentace.
 
Celkové škody po povodních v ČR byly zatím vyčísleny na 16,4 miliardy korun, na začátku srpna Česko požádalo Evropskou unii o pomoc z evropského Fondu solidarity. Ministerstvo dopravy, které koordinuje odstraňování škod na komunikacích, má pro tento účel z rozpočtu vyčleněných 4,3 miliardy korun.
 
Autor: ČTK