Pracovníci záchranné stanice jako kachní taxi

Mezi nejhojněji zastoupený druh vodního ptactva v Praze patří kachna. Je také jedním z nejčastějších pacientů pražské Záchranné stanice pro volně žijící živočichy. S jarem přichází pro toto období specifický druh pomoci, kterou občas tento živočich potřebuje. A tím je přesun kachní rodiny z hnízdiště k vodě. 

Spoustu lidí to ani nenapadne, ale hnízdění vodních ptáků ve městě přináší značná úskalí. 

Kromě jiného potřebují kachny k hnízdění i dostatečně dlouhou dobu klidu. A i když mají kachní matky mimořádně silné nervy a na hnízdě vydrží čelit nebezpečí velice dlouho, i tak dochází často k jejich vyplašení. Nedostatek vhodných míst k hnízdění na říčních březích proto kachny řeší po svém. 

Usazují se v květináčích, truhlících na balkonech, terasách a střechách domů. Tím dochází k tomu, že mláďata se vylíhnou sice v bezpečí, ale matka je poté nedokáže zavést k vodě. 

Právě takový případ se odehrál před několika dny v Praze 4. Kachna vyvedla mladé v květináči s levandulí před radotínským obchodem. Pracovníci záchranné stanice přijeli okamžitě po nahlášení na místo. Odchytili dospělou kachnu a poté všech jedenáct potomků. Pak už jen následoval převoz k řece a vypuštění celé rodinky na svobodu.