Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Praha dostaví za 640 milionů archiv na Chodovci

22. 08 2013 | Praha plánuje přistavět nové křídlo k současné budově archivu hlavního města na Chodovci. Zaplatí za něj asi 640 milionů korun. Vyplývá to z materiálů hlavního města, které má ČTK k dispozici. Kdo vyhraje zakázku na stavbu, by měla rada hlavního města rozhodnout v nejbližší době. V nové budově budou uchovány především archiválie a dokumenty v digitální podobě, ale i papírové úřední spisy.

Ředitel archivu hlavního města Václav Ledvinka ČTK řekl, že hlavním účelem nové budovy bude uchovávání elektronických dokumentů. "Vstoupili jsme totiž do elektronického věku," poznamenal Ledvinka. Kvůli elektronizaci státní správy nyní do archivů začínají přicházet velká množství dokumentů vytvořených na počítači a archiváři se o ně musí postarat. Velká část, asi 90 procent, bývá podle Ledvinky skartována, zbytek ale musí být uchován.
 
Zároveň chce archiv vybudovat centrální úložiště takzvaných živých elektronických dokumentů. Tedy takových, které jsou stále úředníky používány. V současné době jsou uchovávány a zpracovávány bez jednotícího systému.
 
"Když už se staví nová budova, rozhodli jsme se postavit několik pater klasických depozitářů," řekl Ledvinka. Do nich budou přestěhovány úřední spisy, které byly po povodních v roce 2002 provizorně uloženy po různých objektech, například v nádražní budově v Bubnech nebo v Clam-Gallasově paláci. Archiválie jsou již ukládány podle Ledvinky i na nevhodná místa.
 
Stavba by měla trvat asi dva roky. V ceně jsou informační technologie zahrnuty pouze z části. Vedení archivu a hlavního města totiž počítá s tím, že za dobu stavby vývoj v uchovávání dat opět pokročí a současné vybavení by tak bylo zbytečně zastaralé.
 
Kvůli uchovávání archiválií Prahu čekají další investice i do budoucna. Zákon městu ukládá, aby zřídilo i záložní úložiště dat. Umístěno by mělo být na Malovance, kde vznikne řídící centrum pro tunelový komplex Blanka.
 
Podle nového zákona musí navíc archiv digitální archiválie zálohovat v padesátikilometrové vzdálenosti od centrálního úložiště. O umístění tohoto zařízení bude Praha podle Ledvinky teprve jednat.
 
Archiv hlavního města Prahy sídlí na Chodovci, společně se Státním oblastním archivem a Národním archivem tvoří jeden areál.
 
zdroj: ČTK

Diskuse

Čtěte více

Kulaté stoly pro ženy z Prahy 4 – podpora na jejich cestě za ekonomickou nezávislostí

Jste na rodičovské nebo mateřské dovolené a rády se setkáváte s dalšími ženami? Přijďte se inspirovat zkušenostmi dalších žen u kulatého stolu. V rámci podzimního běhu programu ...

Základní škola s mateřskou školou v Bzenově využívá environmentálně šetrný způsob vytápění

Základní škola s mateřskou školou v Bzenově v okrese Prešov na Slovensku je zaměřená na environmentální styl výchovy, který vede děti k aktivní účasti na ochraně a utváření zdravějšího životního ...

Zdravotnictví se vrací do normálu, lidé začínají dohánět zanedbané návštěvy

Posledních šest měsíců spousta lidí zanedbávala návštěvy lékaře a dávala přednost sociální distanci. Dle průzkumu České asociace farmaceutických firem (ČAFF) téměř třetina lidí omezila v době ...

Maloobjemový ohřívač vody TO získal ocenění za design BIG SEE Product Design Awards 2021

Společnost DZ Dražice, největší český výrobce ohřívačů vody a akumulačních nádrží, získala ocenění BIG SEE Product Design Awards 2021 za design elektrických ohřívačů vody TO 5.1 a TO 10.1. Tato ...

Pracovníci záchranné stanice jako kachní taxi

Mezi nejhojněji zastoupený druh vodního ptactva v Praze patří kachna. Je také jedním z nejčastějších pacientů pražské Záchranné stanice pro volně žijící živočichy. S jarem ...

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO