Praha hostí Světové hry tělesně handicapované mládeže 2016

Českou metropoli v závěru tohoto týdne ovládnou handicapovaní sportovci – od středy 29. června se totiž v Praze koná další významná mezinárodní sportovní akce: Světové hry tělesně handicapované mládeže, tzn. sportovců ve věku od 14 do 23 let. 

V Praze se představí sportovci ze 30 zemí světa v pěti sportovních odvětvích - atletice, plavání, tenise, stolním tenise a šermu. Všechny disciplíny jsou pořádány dle platných paralympijských pravidel a Světové hry v Praze jsou pro zúčastněné sportovce jednou z posledních akcí, na níž můžou splnit limity pro start na paralympijských hrách v Riu de Janeiro v září 2016.

“Jsem velmi rád, že se dvanáctý ročník těchto her uskuteční v České republice a právě v Praze. Jelikož je letošní rok paralympijský, chceme využít těchto událostí k propagaci sportu handicapovaných jako takového a Praha je pro to ideální. Veškeré přípravy už jsou v podstatě ukončeny – momentálně se nacházíme ve stádiu přechodu z teoretických plánů do praxe. Sportoviště jsou připravena, zázemí take a všichni už vyhlížíme výkony mladých sportovců,“ řekl Pavel Zbožínek, předseda organizačního výboru her.

Soutěže v rámci Světových her tělesně handicapované mládeže se uskuteční na Stadionu mládeže DDM v Praze, sportovním centru Kotlářka a v plaveckém bazénu Šutka. První souboje o cenné kovy jsou naplánovány na pátek 1. července.

Pro českou metropoli jsou Světové hry tělesně handicapované mládeže příležitostí prezentovat se jako město vstřícné směrem k tělesně handicapovaným spoluobčanům i turistům. “Podporu sportu a zejména u mladých lidí vnímám jako nesmírně důležitou. Mnohdy je totiž těžké odthrnout žáky od elektroniky a přivést je ke sportu. O to větší úctu u mě mají handicapovaní sportovci, kteří musí překonávat mnohdy velké překážky. Světové hry tělesně handicapované mládeže považuji za nedílnou součást dění v naší metropoli. O to více, že je letos Praha Evropským hlavním městem sportu,” řekla Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Praha.

Hlavním cílem her je nabídnout mladým handicapovaným sportovcům možnost porovnat si síly v různých paralympijských disciplínách, v případě mnohých zúčastněných se bude jednat o první kontakt se sportovci z jiných zemí a se soutěžením na mezinárodní úrovni. 

Organizaci Světových her tělesně handicapované mládeže zajišťuje Nadační fond Emil, nezisková organizace pomáhající sportovat handicapovaným dětem a mladým lidem do 30 let. 

„Nadační fond Emil je nezisková organizace podporující handicapované děti a mladé lidi ve sportovních aktivitách, a to především formou přímé finanční pomoci. Emil do dnešního dne podpořil přes osm tisíc individuálních sportovců i sportovních klubů. Jeho základním posláním je být symbolem účinné pomoci handicapovaným dětem, pomáhat jim v rámci celé republiky prostřednictvím sportu překonávat vlastní bariéry, poznávat nové přátele a nacházet svůj smysl života. Nedílnou součástí našich aktivit je také komunikace sportovních možnostá handicapovaných směrem k veřejnosti. Například prostřednictvím teambuildingů, které nabízíme komerčním subjektům. Pořádání Světových her je skvělou příležitostí, jak aktivně propojit handicapované sportovce s širokou veřejností,” řekla Jana Procházková, ředitelka Nadačního fondu Emil. 

Nadační fond Emil v minulých letech úspěšně pořádal pět ročníků Evropských her handicapované mládeže, kterých se od roku 2009 zúčastnilo přes 2400 účastníků ze 14 států Evropy. 

Slavnostní zahájení: prohlídka sportů, průvod sportovců a koncert The Tap Tap

Jedna z letošních vrcholných sportovních akcí v Praze odstartuje ve středu 29. června velkolepým slavnostním zahájením, při němž bude odpoledne na Staroměstském náměstí patřit handicapovaným sportovcům. 

Od 13.00 hod bude připravena prezentace sportovních klubů handicapovaných a organizací zabývajících se jejich podporou. Světové hry tělesně handicapované mládeže (IWAS U23 World Games) jsou každoročně organizovány pod patronací International Wheelchair & Amputee Sports Federation/IWAS. Prezident této organizace Paul DePace bude osobně přítomen odpoledni na Staroměstském náměstí.

“Zástupci klubů budou předvádět ukázky jednotlivých sportů, které si bude moct vyzkoušet také veřejnost. Připraveny budou stanoviště pro handbike trenažéry, basketball na vozíku, stolní tenis, paragolf, florbal, ragby. Světové hry tělesně handicapované mládeže bychom rádi využili ke zviditelnění sportu handicapovaných jako takového a více ho přiblížili široké veřejnosti s cílem odbourávat předsudky a bariéry,” dodal Pavel Zbožínek.

Slavnostní zahájení včetně průvodu jednotlivých účastnických zemí se uskuteční od 16.00 hod, jeho moderátorem bude Libor Bouček. Závěr ceremoniálu bude patřit koncertu The Tap Tap, známé kapely studentů a absolventů školy Jedličkova ústavu.

Pod záštitou premiéra a se silnými partnery

Uspořádat rozsáhlý sportovní podnik, jakým jsou Světové hry tělesně handicapované mládeže, by nebylo možné bez vzájemné spolupráce se státními institucemi, municipálními orgány a samozřejmě bez silných partnerů. “Jsme rádi, že se Světové hry tělesně handicapované mládeže uskuteční pod záštitou předsedu Senátu Milana Štěcha, předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka a premiéra České republiky Bohuslava Sobotky,” řekl Pavel Zbožínek, předseda organizačního výboru her.

A jak se k podpoře Světových her tělesně handicapované mládeže a jejich organizátora, Nadačního fondu Emil, vyjádřili zástupci významných partnerů?

Vratislav Strašil, jednatel společnosti Porsche Česká republika: "Protože překonávání sebe sama, touha po kvalitnějším životě – to jsou hodnoty, které posouvají kupředu každého jednotlivce a v souhrnu pak i celou společnost. Mám velkou radost z toho, že na organizaci a zdárném průběhu her, které tyto hodnoty naplňují, se chtějí podílet i naši zaměstnanci, kteří se přihlásili jako dobrovolní řidiči vozidel, jež jsme poskytli organizačnímu týmu akce. S Nadací Emil jsme navázali spolupráci v uplynulém roce – pro nás je tedy partnerství s tímto sportovním podnikem logickým krokem směrem k dalšímu rozšíření naší podpory mladých handicapovaných sportovců."

Miroslav Bukva, generální ředitel, Clarion Congress Hotel: “Clarion Congress Hotel Prague je hrdým partnerem Světových her handicapované mládeže IWAS 2016.  Aktivity společenské odpovědnosti jsou pro nás nedílnou součástí našeho podnikání, jsme šetrní k přírodě, vstřícní k okolí a jsme partnerem mnoha nadací. Již šestým rokem podporujeme projekt Červeného kříže „Přátelská místa“ a naši zaměstnanci jsou perfektně připraveni na obsluhu handicapovaných hostů. Díky naprosté bezbariérovosti i proškolené obsluze je tak hotel přátelským místem pro všechny bez rozdílu. Výjimečnými podmínkami chceme podpořit výjimečné osobnosti v rámci Světových her handicapované mládeže 2016 a přispět tak k úspěchu celé akce.”

Tomáš Perlovský, NDC, s.r.o.: “Lidé s velkým nadáním a silnou vůlí jsou pro mne a náš kolektiv obrovskou inspirací. Tato mezinárodní akce v sobě snoubí charakter právě takových výjimečných osobností, které reprezentují sebe a svou zemi a charakter těch, kteří sdílejí stejný názor jako my. Názor, že hranice svým schopnostem dáváme každý sám. S vděčností a rádi jsme tak přijali nabídku Nadace Emil, stát se pro toto krátké období partnerem těm , kteří posouvají hranice svých možností každým dnem.“

Lucie Ponertová, ředitelka úseku underwritingu a zajištění Slavia pojišťovna a. s.: “Marketingový tým Slavia pojšťovny i já osobně se dlouhodobě zamýšlíme nad spojením marketingových aktivit s užitečnými činy. Právě proto mě velmi zaujala možnost stát se partnerem Nadace Emil, která podporuje handicapované děti a mládež a aktivně jim pomáhá najít cestu zpět do života. Našim cílem je nejen dát o sobě vědět, ale mnohem víc mě zahřeje u srdce vědomí, že naše podpora mohla pomoci rozzářit dětskou tvář. Uspořádání Světových her vnímám jako příležitost prolnutí dvou světů a splynutí v jeden.”

Lotty Majorová, výkonná ředitelka společnosti EPRIN: “Dostali jsme nabídku a dlouho jsme neváhali. Od počátku své existence se Eprin zaměřuje na projekty podobného typu. Je fajn pomáhat tam, kde to dává nějaký hlubší smysl. Světové hry handicapované mládeže nám smysl dávají. Zdraví sportovci často nemají nouzi o podporu. Ti se zdravotním omezením podávají úžasné výkony a stojí za to je v tom podporovat. Držíme všem palce a přáli bychom medaili úplně každému.”