Praha po dvou letech opět řeší, zda potřebuje středisko Malovanka

Pražští radní po více než dvou letech otálení opět řeší, zda postavit operační středisko Malovanka, ze kterého by měl být řízen provoz v metropoli, včetně tunelového komplexu Blanka. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) na dotaz novinářů řekl, že rada musí zvážit, zda nákladnou stavbu skutečně potřebuje. Náklady na stavbu Malovanky se včetně technologií pohybují nad hranicí miliardy korun.

"Rada se nechce zavazovat k novým finančně náročným projektům, chce primárně dokončovat staré projekty, které jsou před dokončením," uvedl Dolínek. "Chceme zjistit, nakolik je taková stavba nezbytná," doplnil. Rada se k tématu znovu vrátí příští týden.
 
Operační středisko má vzniknout nad ústím Strahovského tunelu v místech, kde se napojuje severozápadní část městského okruhu, jehož součástí je tunel Blanka. Proti železobetonové stavbě se v minulosti opakovaně postavili místní obyvatelé. Doufali, že v místě zůstane zelená plocha.
 
Do budovy by se měl přesunout mimo jiné dopravní dispečink, který je v současnosti v ulici Na Bojišti a na Strahově, a dispečerská pracoviště policie, strážníků, hasičů a záchranné služby. V objektu by rovněž bylo záložní datové úložiště pražského magistrátu, sídlo Technické správy komunikací a centrum krizového řízení.
 
V roce 2012 Praha vypsala dvě soutěže, na stavbu a technologie, za 1,1 miliardy korun bez DPH. Nikdy je ale neukončila. Pozdější politická reprezentace totiž zjistila, že na nákladnou stavbu nenajde v rozpočtu peníze. Vznikl tak problém, odkud řídit tunelový komplex Blanka, který se má po odkladech otevřít letos na jaře. Praha kvůli tomu vloni narychlo dovybavila stávající dispečinky. Jde ale o provizorní řešení.
 
Pražští radní dnes měli mimo jiné řešit i pronájem bývalé kliniky na Žižkově, odložili jej ale na příští týden. Na dalším jednání by také měli projednat prodloužení smluv na svoz odpadu.
 
zdroj: ČTK