Praha připraví o hazardu a loteriích další novelu vyhlášky

Pražští radní se dnes shodli na nutnosti novelizovat vyhlášku stanovující pravidla pro provoz loterií a jiných hazardních her v hlavním městě. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí magistrátu Tereza Králová. K materiálu se budou moci v příštích dnech v rámci připomínkového řízení vyjádřit všechny městské části. Upravenou vyhlášku by poté měla rada schvalovat v listopadu. Platit bude od příštího roku.

"Město chce omezovat hazard a s ním spojené negativní jevy na svém území, a proto je žádoucí přistoupit k novelizaci vyhlášky," uvedl radní Lukáš Manhart (TOP 09). Poslední novelou radní hlavního města odmítli povolování provozu loterijních nebo podobných her v místech, která nejsou uvedena ve vyhlášce. Díky vyhlášce se počet míst, na kterých lze v metropoli provozovat loterie, snížil zhruba o polovinu na 639. Ještě v roce 2008 jich přitom bylo 1422. Obcím dala loni právo regulovat vyhláškami místa i čas provozování heren novela loterijního zákona, která zpřísnila regulaci loterií a dalších druhů hazardu. Řada obcí pak přijala vyhlášky, kterými provozování heren a kasin na svém území omezila či zakázala plošně. Některým provozovatelům ale skončí smlouvy až na konci roku 2014.

Radní Manhart oslovil vedení všech 57 městských částí. Z odpovědí vyplývá, že novelu si přeje devět z nich, podle dalších 17 nezbytná není, zbylé svůj názor nevyslovily. Některé z nich ale potíže s hazardem na svém území nemají, vyplývá z materiálu, který dnes měli k dispozici radní.
 
Pro úplný zákaz výherních automatů a další her se zatím vyslovila Praha 2. Vedení první městské části chce zrušit herny a ponechat kasina v hotelech.
 
V současnosti je na území hlavního města povoleno ministerstvem financí 9189 koncových videoloterijních terminálů, 303 elektromechanických rulet, 698 vícemístných technických zařízení obdobných výherním hracím přístrojům, 1432 výherních hracích přístrojů v kasinech a 1147 sázkových her v kasinech.
 
zdroj: ČTK