Praha příští rok za lékařskou pohotovost zaplatí 20,5 milionu

Praha příští rok za lékařskou pohotovostní službu zaplatí 20,5 milionu korun. Rozhodla o tom dnes městská rada, informoval ČTK zdroj z jednání. Navržený rozpočet musí ještě schválit zastupitelé. Lékaři pohotovostí ošetří v Praze ročně kolem 130.000 pacientů. V letošním roce a vloni zdravotnická zařízení od magistrátu dostala stejnou částku.  

Akutní zdravotnickou pomoc mohou lidé v Praze vyhledat ve Fakultní nemocnici v Motole, Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, v Nemocnici Na Bulovce, Thomayerově nemocnici, ve všeobecné fakultní nemocnici, vojenské fakultní nemocnici a v městské poliklinice. Ordinační doba je pro všechna stanoviště shodná - ve všední dny od 19:00 do 06:00, o víkendech a svátcích nepřetržitě.

Praha má s jednotlivými nemocnicemi uzavřeny smlouvy o poskytnutí účelové dotace na provoz pohotovostní služby a tuto službu finančně podporuje ze svého rozpočtu. Tento systém funguje od ledna 2008. Podle magistrátu se osvědčil. V minulosti provozovaly lékařskou službu první pomoci městské části, magistrát jim přispíval. Kvůli novému systému služba v mnohých obvodech zanikla, některé radnice ale i přesto pohotovosti zachovaly a hradí jejich provoz ze svých rozpočtů.

zdroj: ČTK