Propuštění Ratha z vazby na kauci soud nepřipustil

Obviněný poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath (dříve ČSSD) nemůže být propuštěn z vazby na kauci. Rozhodl o tom dnes Krajský soud v Praze, sdělila ČTK jeho mluvčí Zuzana Steinerová. Odvolací senát podle ní vyhověl stížnosti státního zástupce a zrušil rozhodnutí Okresního soudu Praha-východ, který připustil jako možnou finanční záruku ve výši 14 milionů korun.

Se srpnovým verdiktem okresního soudu nesouhlasil žalobce ani Rath. Poslanec namítal, že je stanovená čtrnáctimilionová kauce příliš vysoká. Podle státního zástupce by neměla být přípustná žádná finanční záruka. Nadále totiž prý panuje obava, že by bývalý hejtman mohl utéct a že by mohl pokračovat v trestné činnosti. "Tříčlenný soudní senát přisvědčil námitkám státního zástupce a nevyhověl námitce obviněného," uvedla Steinerová.

"Rozhodnutí soudu jsme zatím neobdrželi, takže se k němu nebudu vyjadřovat," řekl ČTK jeden z Rathových obhájců Adam Černý. Případ se nyní vrací k okresnímu soudu, který bude o žádosti poslance znovu rozhodovat. Nyní však bez možnosti vyměřit za možné propuštění na svobodu kauci.
 
Za poslance původně nabízeli finanční záruku poslancova přítelkyně a matka jednoho z jeho synů Renata Horká a jeho otec Ratmír Rath. Chtěli složit každý půl milionu korun. Po verdiktu okresního soudu však své nabídky stáhli zpět.
 
Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Minulý týden sněmovna rozhodla, že ho vydá ke stíhání i kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.
 
Spolu s Rathem je obviněno dalších deset lidí, pět z nich je v současnosti také ve vazbě. Jejich žádosti o propuštění začal řešit okresní soud minulý týden. U dvou stíhaných rozhodl, že by se na svobodu mohli dostat. Jde o šéfa stavební společnosti Konstruktiva Branko Pavla Drážďanského a předsedu představenstva společnosti Puro-Klima Martina Jireše. Ředitelce kladenské nemocnice Kateřině Pancové žádost zamítl s tím, že nepřipustí ani propuštění na kauci. Na základě podaných stížností se všemi případy bude ještě zabývat odvolací senát.
 
Ve středu projedná okresní soud také žádosti o propuštění na svobodu bývalého poslance Petra Kotta a členky představenstva společnosti ML Compet Lucie Novanské.
 
Z původních sedmi vazebně stíhaných byla již dříve propuštěna kladenská podnikatelka Ivana Salačová, obchodnímu řediteli Konstruktivy Branko Tomáši Mladému pak v srpnu vypršela takzvaná koluzní vazba a z jiného důvodu vazebně stíhán nebyl.
 
zdroj: ČTK