Ráno na horách mrzlo, koncem srpna se ochladí o deset stupňů

Na horách ráno mrzlo, Rokytská slať na Šumavě hlásila minus 3,8 stupně Celsia. I přes podzimně chladná rána ale zůstávají denní teploty vysoko, do čtvrtka se postupně oteplí až na třicítku. Konec prázdnin podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinese ochlazení o deset stupňů a déšť.

"Při vyjasnění v chladnějším vzduchu klesly noční teploty na většině stanic pod deset stupňů Celsia a v horských mrazových kotlinách až pod nulu. Na šumavské stanici Rokytská slať bylo naměřeno minus 3,8 stupně Celsia a Kvilda—Perla minus tři stupně Celsia, v Jizerských horách stanice Jizerka naměřila minus 2,5 stupně Celsia a Jizerka-rašeliniště minus 2,4 stupně Celsia, v Krušných horách stanice Jelení naměřila minus 1,4 stupně Celsia, Šumavě Březník minus 1,4 stupně Celsia a Horská Kvilda minus 1,1 stupně Celsia," uvedl meteorolog Pavel Jůza. Chladno ale bylo i v níže položených oblastech, například v Adršpachu, který leží ve výšce 510 metrů nad mořem, vystoupala ráno rtuť jen 1,6 stupně nad bod mrazu.

V příštích dnech by už ranní teploty neměly klesat tak nízko. Oteplení čekají meteorologové i přes den, ve čtvrtek má být 26 až 30 stupňů. S posledním srpnovým dnem ale přijde výrazné ochlazení, polojasné počasí vystřídá zataženo s deštěm. Nejvyšší denní teploty v Čechách nepřekročí 19 stupňů, na Moravě a ve Slezsku může být až 23. Výhled na první čtyři zářijové dny pak počítá s teplotami mezi 14 a 18 stupni, v noci 12 až sedm.
 
zdroj: ČTK