Resort spravedlnosti zatím od Babiše dostal 1,5 miliardy Kč

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) dnes u ministra financí Andreje Babiše vyjednala navýšení rozpočtu svého resortu o 1,5 miliardy korun. Rozpočet by tak měl činit stejně jako letos zhruba 22 miliard korun. Zatím to ale nestačí na zvýšení platů ozbrojených složek ministerstva o pět procent. S Babišem proto ještě bude jednat znovu. Válková to řekla po jednání novinářům.

Válková před jednáním avizovala, že minimálním cílem je zachování letošního rozpočtu ministerstva. "Podařilo se nám aspoň něco. To znamená, že se navrátily ty škrtnuté prostředky, o které se měl snížit rozpočet," uvedla Válková.
 
Ministryně ale přišla také s požadavkem na růst platů pro pracovníky vězeňské služby a soudů. "To pětiprocentní navýšení, které se týká ozbrojených složek, vypadá jako vysoce pravděpodobné," doplnila Válková. Známé by to mělo být na konci srpna nebo na začátku září. Pracovníci soudů naopak pravděpodobně přidáno nedostanou.
 
"Že bych odcházela s nějakým vítězoslavným pocitem, i když to bylo dlouhé a vyčerpávající jednání, to říct nemohu," uvedla Válková, která však věří, že jí Babiš na platy přidá.
 
Kromě toho ministryně uvedla, že bude muset resort ve svých organizačních složkách škrtnout 300 míst, která jsou nyní neobsazená. Škrtání míst se týká třeba soudů, státních zastupitelství a vězeňské služby. "Moje varianta byla samozřejmě, že nebudeme snižovat vůbec," doplnila Válková.
 
zdroj: ČTK