Řetězce s občerstvením podle inspekce porušily pracovní pravidla

Na nadnárodní řetězce s rychlým občerstvením se loni zaměřil Státní úřad inspekce práce (SÚIP). Inspektoři odhalili porušování soukromí zaměstnanců, pracovní doby i odměňování. Vyplývá to z výroční zprávy úřadu. Jeho kontroly se loni soustředily na nelegální zaměstnávání a porušování pracovních a bezpečnostních předpisů. 

Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) už dřív řekla, že se na dodržování pracovních pravidel i podmínek zaměří. Věnovat se chtěla i situaci pracovníků v obchodních a jiných řetězcích. "Mluví se o tom, že jsou v řetězcích úplně příšerné podmínky. Máme v rukou nástroj, jak to řešit, a tím je inspekce práce," uvedla před nedávnem Marksová na setkání s novináři. Výsledky kontrol a případná opatření proti porušování pravidel se chystá představit v úterý na tiskové konferenci. 
    
Inspektoři se loni zaměřili na nadnárodní řetězce s rychlým občerstvením, které mají pobočky po celém Česku. Chtěli zjistit, zda jsou porušení pravidel jen ojedinělá či zda platí jako "systémové řešení". Sledovali firmy, na které dostali stížnosti. 
    
Celkem 23 kontrol provedli v pobočkách u provozovatele sítě KFC, 28 u McDonald's ČR a 15 u společnosti Tchibo Praha. "Při těchto kontrolách byly zjištěny nedostatky na úseku pracovní doby, odměňování i na úseku ochrany osobních práv zaměstnanců. Informace z podnětů ke kontrole tak byly kontrolami potvrzeny," uvádí zpráva. Reakci firem ČTK zjišťuje. 
    
Kontroloři zjistili například snímání zaměstnanců kamerami, oznámili to Úřadu pro ochranu osobních údajů. Porušovala se stanovená pracovní doba i vyplácení minimální a zaručené mzdy a příplatků. Celkem úřad udělil devět pokut dohromady za 308.000 korun, a to nejvíc za nedostatky v pracovní době. 
    
Celkem SÚIP udělal loni téměř 62.900 kontrol. Nejvíc z nich bylo v restauracích a stáncích, stavebnictví a velkoobchodě. Za loňských 12 měsíců inspektoři přišli na 3170 nelegálních pracovníků. Celkem v zemi rozdali za porušování předpisů 4033 pokut za víc než 235 milionů korun. Proti minulému roku sice počet sankcí i částka poklesly, proti letům předcházejícím jsou ale mnohem vyšší. 
 
zdroj: ČTK