Rozšířené žilky trápí především ženy

Metličky nebo-li metličkové žíly jsou prosvítající rozšířené žilky na tváři nebo těle. Působí značně neesteticky, zvláště pokud se vyskytují na viditelných místech.  Jsou jen zdánlivě neškodné, patří totiž mezi první stadium chronické žilní nedostatečnosti. Samotný výskyt této esteticky obtěžující formy svědčí o predispozici k pokročilejším formám onemocnění, spojených s většími křečovými žilami, otoky, bolestmi končetin, křečemi, a v neposlední řadě pak kožními změnami, zánětem kůže, či rozvojem žilního vředu. Metličky trápí především ženy, problémy s nimi má skoro každá druhá. V současnosti ovšem lze metličky velmi efektivně odstranit pomocí laseru nebo elektrokauteru.

Metličky jsou často podmíněné především genetikou, ale vliv na vznik mají i hormonální změny v pubertě, těhotenství či v začátcích užívání antikoncepce – proto více trápí ženy než muže. Vliv na stav cévního systému, a tedy i tvorbu metliček, má i kouření, tělesná hmotnost a malá pohybová aktivita při sedavém zaměstnání. 

Rozšířené žilky mají obvykle červenou nebo modrou barvu a často se rozvětvují do drobných pavoučků. Nejvíce se vyskytují na stehnech, pod koleny a na místech nechráněných proti agresivním vlivům počasí – tedy na obličeji (kolem nosu očí či na tvářích). Modře zbarvené cévky jsou obvykle silnější, červené slabší. 

Chraňte se před sluníčkem

S přibývajícím věkem, kdy obecně klesá kvalita cévní stěny, přibývá i metličkových žilek. Svou roli hraje i slábnoucí pleť, pod kterou jsou žilky více viditelné. Máte-li již viditelné žilky, dejte si pozor na sluníčko. UV záření totiž může problém zhoršit, protože pronikající UV záření zasahuje vrchní vrstvy pokožky, kde jsou uloženy drobné žilky, u nich pak dochází k poškození kolagenu, který je základní stavební látkou žilní stěny. Takto poškozené žilky se mohou stát základem vzniku metličkovitých varixů. Je důležité se proto chránit kvalitními ochrannými krémy.

Laser a Elektrokauter na pomoc

V efektivním odstranění žilek pomáhají i moderní metody. „Velmi účinný je elektrokauter. Přístroj, který na základě vysokofrekvenčního proudu vytváří teplo, a tím působí na konkrétní tkáně. Někdy se také nazývá elektrická jehla nebo elektrický skalpel. Další možností je laser. Ten na rozdíl od elektrokauteru, působí prostřednictvím laserového mikropaprsku. Paprsek reaguje na pigmentové barvivo ve tkáni, a je tedy schopno ničit tmavě zbarvené cévky. Nereaguje tedy na oblasti bez pigmentace,“ říká cévní chirurg MUDr. Radek Vyšohlíd z Perfect Clinic. Odstranění metličkových žilek je velmi bezpečné. Má však několik kontraindikací. Není vhodné je provádět v těhotenství a při kojení, na opálené pokožce a při onkologickém onemocnění.

Správná prevence proti navrácení žilek

Aby bylo odstranění žilek trvalé, je třeba pečovat o žilní systém komplexně. „Zvláště u dolních končetin doporučujeme dát si pozor na jednostranné zatěžování a nedostatek pohybu. Pohyb a rovnoměrná zátěž podporuje správnou činnost žilního systému. Zvláště v případě sedavého zaměstnání je vhodné alespoň v rámci možností střídat chůzi, stání a sezení. Současně je vhodná úprava tělesné hmotnosti, strava bohatá na vitaminy a minerály. V některých případech bývá vhodné podpořit stav žilního systému dolních končetin kompresí elastickými punčochami nebo užíváním potravinových doplňků. Dále je samozřejmě třeba hlídat vliv hormonálních přípravků, antikoncepce a negativním faktorem je i kouření“, dodává MUDr. Radek Vyšohlíd.

Preparáty : 

Aescin jako výtažek z kaštanu koňského má léčivé účinky u pacientů s poruchami žil dolních končeti, normalizuje propustnost stěn vlásečnic, omezuje vznik pooperačních otoků,

Rutin patřící mezi citrusové flavonoidní glykosidy je vysoce obsažen ve známé pohance, má schopnost léčit křehkost krevních kapilár a zvyšovat pružnost cév. Snižuje LDL cholesterol.