Semifinálové projekty elitní soutěže IT SPY 2016

Nejinovativnější IT diplomové práce z Čech a Slovenska...  

Systém pro extrakci informací z kriminalistických textů

Autor: Marek Naggy
Škola: Fakulta aplikovaných věd, Západočeská univerzita v Plzni
Popis projektu:

Lze s kriminalistických spisů a dalších informací automaticky sestavit strukturu zločinecké organizace včetně vytipování důležitosti jejich členů?

Program, který dokáže z informací v textu (jména, data, místa…) jako jsou novinové články, soudní spisy nebo kriminalistické dokumenty vytvořit kriminální síť a propojit v ní jednotlivé členy struktury. Na základě výsledků určí klíčové osoby, jejichž odstranění dokáže zničit nebo citelně nabourat celou kriminální síť.

Oproti náhodným analýzám může policii usnadnit vyhledávání zločinců, ušetřit čas a až 69 % nákladů. Tento program může pomoci i při práci investigativních reportérů a novinářů.

Získávání a analýza textových dat pro oblast finančních trhů

Autor: Jonáš Petrovský
Škola: Provozně ekonomická fakulta, Mendelova Univerzita v Brně
Popis projektu:

Dá se nálada na finančních trzích předpovídat pomocí analýzy příspěvků na sociálních sítích?

Algoritmus zkoumá komentáře a vyjádření na internetu a jejich vliv na pohyb cen akcií. Práce porovnala téměř 6 000 000 dokumentů na Twitteru, Facebooku a Yahoo Finance a zkoumala dopad výroků (pozitivních i negativních) na jejich ceny. 

Výsledky dokazují jasnou spojitost a algoritmus tak mohou využít finanční domy při sledování vývoje akciových trhů nebo jednotlivé společnosti při zkoumání dopadu veřejného mínění na ceny jejich akcií.


Biometrická autentizace

Autor: Jan Kozlovský
Škola: Fakulta informatiky a managementu, Univerzita Hradec Králové
Popis projektu:

Má každý uživatel nezaměnitelný způsob zadávání textu na klávesnici, který ho dokáže jasně identifikovat? Dá se toho využít pro více faktorové ověření identity?

Jedná se o program, který se může stát další součástí elektronického zabezpečení. Rozpoznává uživatele na základě dynamiky psaní. Algoritmus tak díky předem naučených biometrických znaků (jako je rytmus psaní hesla) pozná, jestli se jedná o oprávněného uživatele nebo ne.

Tyto biometrické znaky se napodobují jen složitě a algoritmus tak ochrání uživatelské účty před prolomením i v případě úniku hesla. Uplatnit se tak může v širokém měřítku všude tam, kde je vyžadován zápis hesla.

Herne teoretická optimalizace detekce škodlivého chování

Autor: Samusevich Raman
Škola: Fakulta elektrotechnická, České vysoké učení technické v Praze
Popis projektu:

Jak být o krok napřed před umělou inteligencí, využívanou cyberzločinci? Jak zabránit robotům v napodobování uživatelského chování?

Jedná se systém odhalování cyberzločinců, kteří se s využitím spamových emailů, podvodných programů a dalších nástrojů snaží vypadat jako běžní uživatelé a chtějí tak obelstít bezpečnostní systémy pracující na bázi umělé inteligence. 

Tento projekt vznikl ve spolupráci s bezpečnostní divizí O2, která jeho výsledky využívá v rámci svého bezpečnostního systému.


Optická lokalizace velmi vzdálených cílů ve vícekamerovém systému

Autor: Jan Bednařík
Škola: Fakulta informačních technologií, Vysoké učení technické v Brně
Popis projektu:

Dokážeme identifikovat polohu objektu na zeměkouli jen na základě vizuální informace? Může fungovat optický lokalizační systém, doplňující GPS?

Optický lokalizační systém (OLS) dokáže v reálném čase lokalizovat objekty, které nemohou být (například díky svým malým rozměrům) zachyceny radarem anebo využívají technologii stealth. Pracuje na principu sběru a vyhodnocování videozáznamu z několika vhodně rozmístěných kamerových stanic. 

Systém dokáže lokalizovat i velice malé objekty, jako jsou drony. Může tak být využit ke kontrole provozu letišť, hlídání budov a průmyslových objektů.