Silné bouřky mohou zvedat hladiny řek na první povodňový stupeň

Velmi silné bouřky mohou zvedat hladiny řek na první povodňový stupeň, informoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Aktuální výstraha s nízkým stupněm nebezpečí, podle níž by se řeky mohly zvednout na stupeň bdělosti, je na většině území platná od dnešního poledne do úterních 20:00. Pro Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj je vyhlášena do úterka 12:00.

V úterý meteorologové během dne očekávají intenzivní srážky s úhrny kolem 40 milimetrů především na jihu Čech, zejména v oblasti Šumavy a Novohradských hor. Výstrahu na vydatný déšť ČHMÚ vydal pro většinu republiky s výjimkou severu a severozápadu Čech.
 
Od dnešních 14:00 pak platí výstraha s vysokým stupněm nebezpečí před velmi silnými bouřkami s přívalovými srážkami pro Ústeckoorlicko a Šumpersko. V těchto dvou okresech se už bouřky vyskytují, ojediněle padají kroupy. "Na srážkoměrné stanici Dolní Morava-Slaměnka byl zaznamenán úhrn 50 milimetrů. Podobné nebo vyšší úhrny atmosférických srážek se mohou vyskytnout v dalších hodinách kdekoliv v ČR," uvedli meteorologové.
 
Po celém Česku se dnes odpoledne a v noci mohou vyskytovat silné až velmi silné bouřky, které budou z Čech postupně přecházet na Moravu a do Slezska. "Vzhledem k předpokládanému pomalému pohybu bouřek se budou vyskytovat zejména přívalové srážky s úhrny kolem 70 milimetrů, v menší míře pak kroupy a silné nárazy větru kolem 20 metrů za sekundu (72 kilometrů za hodinu)," uvedl ČHMÚ.
 
Kvůli přívalovým srážkám se mohou rychle rozvodňovat především malé toky a potoky. Hrozí i zatopení sklepů a níže položených míst nebo podemletí silnic. Před větrem by lidé měli chránit svá obydlí zavřením oken a dveří a zabezpečit neupevněné předměty, například zahradní nábytek.
 
zdroj: ČTK