Silnice v ČR jsou kluzké, na severu nasněžilo, jinde prší

Na horách na severu republiky v noci na dnešek nasněžilo a na některých tamních silnicích leží až 25 centimetrů sněhu, motoristé by při jízdě proto měli dbát zvýšené opatrnosti. S mokrými a kluzkými silnicemi by měli řidiči počítat i v dalších oblastech, například od rána sněží na Vysočině a v nižších polohách prší nebo padá sníh s deštěm. Silničáři žádné vážnější problémy ale zatím nezaznamenali. V Jizerských horách a Krkonoších by podle meteorologů však mělo sněžit i přes den. 

Na Vysočině sněžení ale ztížilo práce na dálnici D1, kde by stavbaři měli dnes začít ve dvou modernizovaných úsecích rozmisťovat provizorní svodidla, aby tam od 30. března mohl být veškerý provoz převeden na jednu polovinu dálnice. Přípravné práce byly kvůli sněžení podle informací Ředitelství silnic a dálnic odloženy v úseku od 75. kilometru u Hořic po exit Loket na 66. kilometru. U Jihlavy ale byla dopoledne doprava směrem na Prahu v rámci přípravy na rekonstrukci stažena do jednoho pruhu. V místě s uzavírkou se do 11:00 vytvořila asi šestikilometrová kolona. 
    
Nejvíce sněhu v noci připadlo v Krkonoších, kde tak vzrostlo lavinové nebezpečí na druhý stupeň z pětibodové škály. Na hřebenech napadlo asi 30 centimetrů sněhu, což je i celková vrstva sněhu v nejvyšších partiích hor. Například na silnici na Horní Malou Úpu na Trutnovsku leží až 25 centimetrů sněhu. Silničáři na Trutnovsku proto nasadili čtyři sypače. I odpoledne dále sněžilo a na silnicích zůstávala vrstva sněhu. Policie na Trutnovsku ale zvýšený počet nehod v souvislosti se sněžením nezaznamenala, řekl ČTK mluvčí trutnovské policie Udo Ertner. 
    
Nový sníh je i v Orlických horách a v horách Libereckého kraje, napadlo tam do osmi centimetrů sněhu. Na silnicích v nejvyšších polohách Orlických hor zůstávají zbytky rozbředlého sněhu po pluhování. Hlavní silniční tahy na většině území Královéhradeckého kraje byly dnes odpoledne mokré a sjízdné bez omezení. Silničáři doporučují opatrnou jízdu zejména motoristům, kteří už v minulých dnech přezuli na letní pneumatiky. 
    
Silnice v nejvyšších polohách Šumperska a Jesenicka pokrylo kolem pěti centimetrů nového sněhu. Po chemickém posypu jsou však tamní cesty nyní většinou holé a mokré. 
 
zdroj: ČTK